Prawdopodobnie już wiesz, że Google wykorzystuje około 200 czynników w swoim algorytmie pozycjonującym. Niektóre są sprawdzone, niektóre kontrowersyjne, a inne są SEO spekulacjami … ale wszystkie są poniżej i odpowiednio wykorzystane wspomagają pozycjonowanie stron.

Czynniki wpływające na domenę

 

1. Wiek domeny: W tym filmie, Matt Cutts, deklaruje że:

„Różnica między domeną mającą sześć miesięcy oraz jednorocznej nie jest wcale tak bardzo duża”.

Innymi słowy, Google bierze wiek domeny pod uwagę ale nie przywiązuje do niego tak wielkiej wagi.

 

2. Słowo kluczowe w nazwie domeny: Słowo kluczowe w domenie nadal działa jako sygnał trafności. Google nawet bolduje słowo kluczowe na stronie wyników wyszukiwania. Nie sądzę, żeby wyszukiwarki kiedykolwiek zrezygnowały z tego wskaźnika ponieważ ciężko znaleźć bardziej zadeklarowaną stronę o ciastkach niż posiadającą oznaczenie w domenie „ciastka.cos”.

 

3. Słowo kluczowe jako pierwsze słowo w domenie: Specjaliści MOZ w 2011 zgodzili się, że domeny, które zaczyna się od hasła docelowego mają przewagę nad miejscami stron, które albo nie mają słowa kluczowego w ich dziedzinie lub mają słowo kluczowe w środku lub końcu ich domeny. Warto zatem rozpocząć nazwę domeny od słowa kluczowego.

 

4. Długość rejestracji domeny – wskaźnik jakościowy Google:

„Cenne (uzasadnione) domeny są często opłacane na kilka lat z góry w odróżnieniu od przejściowych (niepewnych), które rzadko są wykorzystywane przez ponad rok. Dlatego odległą datę wygaśnięcia domeny, można stosować jako czynnik w prognozowaniu ważności domeny”.

 

5. Słowo w nazwie subdomeny: Panel MOZ zaznacza również, że słowo kluczowe pojawiające się w subdomenie zwiększa rangę.

 

6. Historia domeny: Strona, która zmienia właścicieli (we whois) może poinformować Google, aby „zresetowało” historię witryny, negując linki kierujące do domeny. To bardzo zła wiadomość dla osób chcących zakupić używaną domenę jednak trudno się nie zgodzić z trafnością powyższego stwierdzenia, prawda?

 

7. Dokładne dopasowanie domeny (Exact Match Domain): Wciąż może dać ci przewagę … jeśli jest to strona jakościowa. Więcej o EMD.

emd_twitter

 

8. Publiczna deklaracja własności WHOIS lub ukryta: Ukrywanie tożsamości WHOIS może być oznaką „ma coś do ukrycia”. Matt Cutts stwierdził na Pubcon 2006:

„… Kiedy sprawdzam WHOIS, wszyscy mieli „whois privacy protection service”. To dość niezwykłe. Posiadanie włączonej ochrony prywatności nie jest automatycznie złe, ale gdy pojawi się kilka z tych czynników razem …”

 

9. Ukarany właściciel WHOIS: Jeśli Google identyfikuje konkretną osobę jako spamera to będą badać inne strony należące do tej osoby. Ma to sens.

 

10. Krajowe rozszerzenie TLD: Posiadanie kodu kraju w nazwie domeny najwyższego poziomu (.pl, .de, .ru) poprawia pozycję witryny dla danego kraju … ale ogranicza możliwości witryny oceniającym globalnie. Rozszerzenie nTLD ze słowem kluczowym będzie wyżej pozycjonowane na to słowo np. swissmade.gift czy prodir.gift.

Elementy na poziomie strony

 

11. Słowo kluczowe w tytule: Tytuł jest drugim najważniejszym elementem strony internetowej, w treści (oprócz zawartości strony) i dlatego wysyła silny sygnał SEO.

 

12. Tytuł rozpoczynający się od słowa kluczowego: Według danych MOZ tytuły, które zaczyna się od słów kluczowych są skuteczniejsze od tytułów zakończonych słowem kluczem.

 

13. Słowo kluczowe w opisie (description): Kolejny sygnał trafności. Nie szczególnie ważne teraz, ale nadal robi różnicę.

 

14. Słowo pojawia się w nagłówku H1: znacznik H1 jest to „drugi tytuł”, który wysyła kolejny sygnał trafności do Google, zgodnie z wynikami tego badania zależności. Poprawność ułożenia nagłówków możesz sprawdzić Analizatorem SEO.

H1 wykres rankingowy

 

15. Słowo kluczowe jest najczęściej używaną frazą w dokumencie: Posiadanie większej ilości słów kluczowych niż jakichkolwiek innych, działa jako sygnał trafności.

 

16. Długość treści: Zawartość większej ilości słów w treści sugeruje, że omawiają jakiś problem znacznie dokładniej niż krótsze artykuły, które omawiają wątek powierzchownie. SERPIQ odkrył, że długość treści związana jest z pozycją w SERPach.

 

17. Gęstość słów kluczowych: Chociaż nie jest tak ważne, jak to było kiedyś, gęstość słów kluczowych jeszcze coś znaczy. Google wykorzystuje ją do określenia tematu strony internetowej. Przesycenie słowami kluczowymi może spowodować nałożenie filtrów.

 

18. Ukryte indeksowanie semantyczne słowa kluczowe w treści (LSI): LSI pomaga wyszukiwarkom określania znaczenia słów o więcej niż jednym znaczeniu (Apple, firma komputerowa lub owoc). Obecność / brak LSI prawdopodobnie działa jako sygnał jakości zawartości. Więcej o LSI możesz dowiedzieć się na stronach Wikipedii.

 

19. LSI Słowa kluczowe w tagach nazwy i opisu: Jak z zawartością serwisu, LSI słowa kluczowe w meta tagach strony prawdopodobnie pomaga Google rozróżnić synonimy. Może również działać jako sygnał trafności.

 

20. Prędkość wczytywania treści strony HTML: Google i Bing wykorzystuje prędkość ładowania strony jako czynnik oceny. Roboty wyszukiwarek mogą oszacować prędkość strony dość dokładnie na podstawie kodu strony i rozmiaru pliku. Należy zapoznać się ze sposobami na poprawienie prędkości stron www natomiast prędkość wczytywania na różnych urządzeniach możesz sprawdzić Analizatorem SEO.

 

21. Powielanie treści: Identyczna treść na stronie (nawet lekko zmodyfikowana) może negatywnie wpłynąć na widoczność w wyszukiwarce.

 

22. Rel=Canonical: Stosowane właściwie, użycie tego znacznika może zapobiec uznaniu stron jako duplikat.

 

23. Prędkość wczytywania strony przez Chrome: Google może również korzystać z danych użytkowników Chrome, aby uzyskać lepszy wskaźnik czasu ładowania strony. Ten bierze pod uwagę szybkość serwera, wykorzystanie CDN i innych sygnałów nie związanych z prędkością strony HTML. Mowimy tu o optymalizacji elementów jak np.: grafiki. Kilka wskazówek dotyczących zmniejszeniu rozmiaru plików graficznych.

 

24.Optymalizacja obrazu: Obrazy wykonane na stronie wysyłają wyszukiwarce ważne sygnały trafności poprzez ich nazwę, alt tekst, tytuł, opis i podpis.

 

25. Aktualizowanie treści: Google Caffeine update faworyzuje aktualizowaną treść. Podkreślając znaczenie tego czynnika w Google pokazuje datę ostatniej aktualizacji strony w odniesieniu do niektórych stron.

Google Caffeine

 

26. Wielkość aktualizacji treści: Wielkość edycji i zmian jest również czynnikiem określającym świeżość. Dodawanie lub usuwanie całych sekcji jest bardziej znaczącą aktualizacją niż zmiana kilku słów w linii.

 

27. Częstotliwość aktualizacji: Jak często strona jest aktualizowana? Codziennie, co tydzień, co 5 lat? Częstotliwość aktualizacji strony również odgrywa rolę w określaniu znacznika świeżości.

 

28. Eksponowanie słów: Słowa kluczowe pojawiające się w pierwszych 100-słowach zawartości strony, wydają się być znaczącym sygnałem trafności. Eksponowanie słów możesz sprawdzić Analizatorem SEO.

29. Słowa w nagłówkach H2, H3: Słowa kluczowe pojawiające się w podpozycjach H2 lub ​​H3 mogą być kolejnym sygnałem trafności. Więcej o stosowaniu struktury nagłówków (http://secureglass.net/naglowki-strony-h1-h2). Poprawność ułożenia nagłówków możesz sprawdzić Analizatorem SEO.

 

30. Kolejność słów kluczowych: dokładne dopasowanie słów kluczowych w zawartości strony, będzie na ogół lepsze niż ranga tego samego wyrażenia kluczowego w innej kolejności. Na przykład: rozważmy wyszukiwania dla „technika strzyżenia psa”. Strona zoptymalizowana dla frazy „technika strzyżenia psa” będzie posiadała wyższą rangę niż strona zoptymalizowana dla „strzyżenia psa technika”. To jest dobry przykład, dlaczego badania słów kluczowych jest bardzo, bardzo ważne.

 

31. Jakość linków wychodzących: Linkowanie ze stronami o wysokim autorytecie wysyła Google sygnały o jakości strony.

 

32. Frazy na jakie linkujemy: Według MOZ, wyszukiwarki mogą korzystać z zawartości stron, które łączą się jako sygnał trafności. Na przykład, jeśli masz stronę o samochodach, a linki do stron związanych z filmami, to może poinformować Google, że strona jest o filmach o samochodach samochodów, a nie samochodach. Ma to sens, prawda?

 

33. Gramatyka i ortografia: Właściwa gramatyka i ortografia jest wyznacznikiem jakości, choć Cutts w 2011 roku nie dał jednoznacznych opinii na ten temat.

 

34. Dystrybuowanie treści: Czy zawartość strony jest oryginalna? Jeśli jest skopiowana z indeksowanej stronie nie będzie miała takiej rangi jak oryginał, skończy w indeksie uzupełniającym lub po krótce … zostanie zfiltrowana. Więcej na stronach Wikipedii.

 

35. Pomocna treść uzupełniająca: Zgodnie z Google Rater Guidelines Document, zawartość dodatkowa jest wskaźnikiem jakości strony. Przykłady obejmują np: przeliczniki walut, kalkulatory kredytowe w przypadku stron finansowych.

 

36. Ilość linków wychodzących: Zbyt wiele odnośników dofollow może spowodować obniżenie PageRank a tym samym pozycji w wynikach wyszukiwania. Ilość linków możesz sprawdzić Analizatorem SEO.

 

37. Multimedia: zdjęcia, filmy i inne elementy multimedialne mogą działać jako sygnał jakości treści.

 

38. Ilość linków wewnętrznych: ilość wewnętrznych linków do strony, wskazuje na jej znaczenie w stosunku do innych stron w witrynie.

 

39. Jakość linków wewnętrznych: Linki wewnętrzne z autorytatywnych stron w domenie mają większy wpływ niż stron bez lub z niskim PR.

 

40. Nieaktualne linki: Zbyt wiele niedziałających linków na stronie, może być oznaką zaniedbania lub porzucenia miejsca. Google Rater Guidelines Document wykorzystuje niedziałające linki jako jeden z elementów mających wpływ na jakości witryny.

 

41. Poziom czytelności: Nie ma wątpliwości, że Google szacuje poziom czytelności stron internetowych. Ale co Google robi z tymi informacjami jest powodem do dyskusji. Niektórzy mówią, że podstawowy poziom trudności pomoże Page Rank, ponieważ będzie odwoływać się do mas. Jednak Linchpin SEO odkryli, że poziom trudności jest jednym z czynników oddzielającym witryny jakościowe od młynów treści.

 

42. Linki partnerskie: Prawdopodobnie nie zaszkodzą rankingowi strony. Ale jeśli masz ich zbyt wiele, algorytm Google może zwrócić większą uwagę na inne sygnały jakościowe.

 

43. Błędy walidacji W3C: Wiele błędów i niechlujstwa kodowania HTML, może być oznaką słabej jakości witryny. Temat kontrowersyjny. Wielu uważa, że ​walidacja WC3 daje słaby sygnał jakościowy. Ja również skłaniam się ku temu, że nie ma on większego znaczenia. Jako przykład: Nie znam naukowca publikującego dobre jakościowo treści znającego się na wytycznych W3C. Ja zajmuję się stronami od 14 lat i sadzę takie byki, że głowa mała. Poprawność kodu możesz sprawdzić Analizatorem SEO.

 

44. Autorytet domeny: Wszystkie rzeczy opublikowane na domenie o wysokim autorytecie będą lepsze a tym samym wyżej pozycjonowane niż wyniki domeny o niskim autorytecie.

 

45. PageRank strony: Nie doskonale skorelowane. Ale ogólnie rzecz ujmując strony o wyższym PageRank są lepiej pozycjonowane w niż strony o niskim PR.

 

46. ​​Długość adresów: Zbyt długie adresy URL mogą osłabić pozycję w wyszukiwarce. Wnioski na podstawie Search Engine Journal. Długość adresów możesz sprawdzić Analizatorem SEO.

 

47. Ścieżka url: Strona bliżej strony głównej ma większy autorytet.

 

48. Redaktorzy: Chociaż nigdy nie potwierdzono, Google złożył patent na system, który pozwala redaktorom ręcznie wpływać na wyniki wyszukiwania. Doskonałym dowodem na to mogą być ręcznie nakładane filtry ;)

 

49. Kategoria strony: kategoria strony generuje sygnał trafności. Strona, która jest elementem ściśle związanym z kategorią witryny ma większą trafność w stosunku do strony, której treść jest niezwiązana z kategorią witryny.

 

50. Słowa kluczowe w adresie: Kolejny ważny sygnał trafności.

 

51. Kategoria w adresie: Kategorie w adresie URL są odczytywane przez Google i mogą dostarczyć sygnał, że strona jest tematycznie związana z kategorią.

Kategoria w adresie url

 

52. Literatura i źródła: Cytując i nawiązując do źródeł, podobnie jak w przypadku prac naukowych może być znakiem jakości. Google w wytycznych jakościowych wspomina, że  przeglądający powinni móc znaleźć odnośniki do źródeł: „To jest strona, na której wiedza i/lub źródła miarodajne są ważne …”.

 

53. Punktory i numerowane listy: Punktory i listy numerowane pomagają przełamać treść, co czyni je bardziej przyjaznymi dla użytkownika. Często punktory zawierają streszczoną treść więc Google je lubi.

 

54. Priorytety w mapach stron: Priorytety dostarczone w mapach witryn dostarczają wielu cennych wskazówek jakościowych.

 

55. Nadmiar linków wychodzących: Prosto ze wskazówek jakościowych:

„Niektóre strony mają zbyt wiele odnośników sprawiających, że strona jest nieczytelna i odwracająca uwagę od treści głównej.”

 

56. Jakość strony na inne pozycjonowane frazy: Jeśli strona plasuje się wysoko dla innych słów kluczowych może dać firmie Google wewnętrzny znak jakości.

 

57. Wiek strony: Chociaż Google preferuje nowe treści, starsze strony, które są regularnie aktualizowane mogą wyprzedzić nowsze strony.

 

58. Przyjazny dla użytkownika układ: Powołując się na wytyczne jakościowe Google:

„Układ strony na najwyższej jakości stronach sprawia, że treść główna jest od razu widoczna”

 

59. Nowe zaparkowane domeny: Aktualizacja Google z grudnia 2011 roku spowodowała obniżenie rankingu nowych, zawierających nieznaczną treść witryn jako niosące treść reklamową o małej wartości merytorycznej.

 

60. Użyteczna treść:  Google może odróżnić „jakość” i „użytecznych” treści. Więcej na temat.

Czynniki na poziomie witryny

 

61. Treść stanowi wartość i unikalne spojrzenie: Google stwierdziło, że przywiązuje wagę do unikalności treści i obniżają ranking tych, które nie wnoszą nic nowego, zwłaszcza stron programów partnerskich.

 

62. Kontakt na stronie: Google preferuje strony z „odpowiednią ilością informacji kontaktowych”. Dodaje do nich bonus jeśli informacje te pokrywają się z danymi  z WHOIS.

 

63. Zaufanie domeny/TrustRank: Pokazuje ile mocy spada na nas z łączy zewnętrznych wysoce zaufanych – jest ważnym czynnikiem w rankingu.

 

64. Architektura strony: Dobrze opracowana struktura strony (zwłaszcza struktura silosu) pomaga Google tematycznie poukładać zawartość.

 

65. Aktualizacje stron: Jak często strona jest aktualizowana – a zwłaszcza, gdy dodaje się nowe treści na stronie – jest czynnikiem wpływającym na świeżość całej witryny.

 

66. Liczba stron: Liczba stron witryny jest słabym wyznacznikiem jakości, choć duża witryna odróżnia się od cienkich witryn stowarzyszonych.

 

67. Mapa strony: Mapa strony pomaga indeksacji strony, sprawia, że jest łatwiejsza i bardziej dokładna. Ogólnie … odrobinę poprawiając pozycję.

 

68. Przestoje serwisu: Dużo przestojów, konserwacji witryny lub zagadnień serwerowych może obniżyć ranking (i może nawet spowodować wyindeksowanie jeśli problem nie zostanie rozwiązany).

 

69. Lokalizacja serwera: Lokalizacja geograficzna serwera może mieć wpływ na miejsce w rankingu jego okolicy. Podejrzewam, że ma to wpływ na prędkość witryny, a zatem na pozycję witryny.

 

70. Certyfikat SSL:  Google potwierdziło, że certyfikaty SSL generują wskaźnik do podniesienia rankingu strony.

 

71. Regulamin i polityka prywatności: Obie strony pomagają poinformować Google, że witryna jest godna zaufania.

 

72. Duplikowane opisy meta: Powielane meta opisy mogą obniżyć widoczność strony.

 

73. Ścieżka nawigacji: Ten styl jest przyjazny dla użytkownika elementem architektury strony pozwalającym na określenie gdzie się teraz znajduje.

Breadcrumb

Zarówno SearchEngineJournal.com and Ethical SEO Consulting zgodnie twierdzą, że mogą mieć one wpływ na pozycję w rankingu.

 

74. Wersja na urządzenia mobilne: Oficjalne stanowisko Google jest takie by projektować strony dostosowane również do urządzeń mobilnych, które to zajmą wyższą pozycję na wynikach wyszukiwania z urządzeń mobilnych. Zwłaszcza to widać na stronach, które posiadają specjalną treść komórkową (nie responsywną). Taka wersja zwykle wymagała przekierowanie na m.domena.pl lub domena.pl/m. Jeśli nasza strona posiada wersję responsywną warto zadbać o jej optymalizację pod względem prędkości wczytywania. Analiza prędkości wersji komórkowych jest również pokazywana w Analizatorze SEO. Jeśli nie dysponujesz wersją responsywną swojej strony, zapewne zainteresuje ciebie oferta tanich stron internetowych Apjoo.

Google mobile

 

75. YouTube: Nie ma wątpliwości, że filmy z YouTube są traktowane preferencyjnie w wyszukiwarkach (prawdopodobnie dlatego, że Google posiada go):

SERPS YouTube

W rzeczywistości ruch YouTube.com znacznie wzrósł po Google Panda. Informacja na podstawie Search Engine Land.

 

76. Funkcjonalność strony: Trudności w poruszaniu się oraz obsługiwaniu strony internetowej wpływają na obniżenie rankingu w Google. Utrata mocy spowodowana jest dużym wskaźnikiem odrzuceń, małym czasem spędzonym na witrynie itp.

 

77. Korzystanie z Google Analytics i Google Webmaster Tools: Niektórzy uważają, że te dwa programy mogą poprawić indeksowanie strony. Mogą one również bezpośrednio wpływać na pozycję, dając więcej danych do pracy z (tj. bardziej dokładny współczynnik odrzuceń, ruch referencyjny z backlinków itp).

 

78. Opinie/reputacja strony: Witryny na stronach przeglądarki jak Yelp.com i RipOffReport.com może odgrywać ważną rolę w algorytmie.
Google przedstawiło swoją opinię na swoim blogu.

Czynniki zewnętrznych odwołań

 

79. Wiek domen linkujących: Linki zwrotne od domen starszych mogą być bardziej skuteczne niż z nowych domen.

 

80. Liczba linków z domen: Liczba domen odnoszących się jest jednym z najważniejszych czynników w rankingu Google.

 

81. Liczba linków z odrębnych adresów IP klasy C: Linki z oddzielnych adresów IP klasy C sugerują większy przedział witryn z linkami do Ciebie.

 

82. Liczba linkujących stron: Całkowita liczba linkujących stron – nawet jeśli niektóre z nich są w tej samej domenie – jest czynnikiem wpływającym na pozycję w rankingu.

 

83. Alt Tag (dla linków z obrazów): Atrybut Alt jest jak anchor tekst dla obrazu.

 

84. Linki z domen .edu lub .gov: Wprawdzie Matt Cutts stwierdził, że Google nie zwiększa  znaczenia linków ze stron edukacyjnych i rządowych to i tak wszyscy wiedzą, że mają one szczególną moc choćby z powodu ograniczonej dostępności.

 

85. Page Rank stron linkujących: Wskaźnik PageRank stron linkujących ma kluczowe znaczeni dla określenia pozycji naszej strony w rankingu.

 

86. Autorytet linkujących domen: Autorytet domen referujących może odgrywać niezależną, ważną rolę w określeniu wartości linku. (Czyli link do strony PR2 z witryny głównej PR3 mogą być warte mniej niż link strony PR2 witryny PR8 yale.edu).

 

87. Linki od konkurentów: Linki z innych stron w tym samym rankingu SERP może być bardzo wartościowy dla rangi strony linkowanej.

 

88. Zaplecze społecznościowe strony referującej: ilość odnośników portali społecznościowych do strony linkującej może wpływać na wartość linku.

 

89. Linki ze złych okolic: Linki ze „złych okolic” mogą obniżyć pozycję w rankingu. Na podstawie Can You Identify Link Networks Bad Neighborhoods.

 

90. Gościnne wpisy: Chociaż wpis gościnny może być częścią kampanii White Hat SEO może nie mieć takiej wartości jak link kontekstowy na tej samej stronie.

 

91. Linki do strony głównej domeny, która strona jest częścią: Linki do strony głównej mogą odgrywać szczególną wagę w ocenie strony – a co za tym idzie – link ma wartość.

 

92. Linki nofollow: jeden z najbardziej kontrowersyjnych tematów w SEO. Oficjalna postawa Google w tej sprawie:

„Ogólnie rzecz biorąc nie podążamy nimi”
“In general, we don’t follow them.”

Co sugeruje, że podążają … przynajmniej w niektórych przypadkach. Mając pewien % linków nofollow mogą również wskazywać na naturalne w stosunku do profilu łączy nienaturalnych.

 

93. Różnorodność typów łączy: Nienaturalnie duży procent linków pochodzących z jednego źródła może być oznaką spamowania (czyli profile forum, komentarze na blogu). Z drugiej strony, linki z różnych źródeł są znakiem naturalnego profilu linków.

 

94. Linki sponsorowane: Słowa takie jak „sponsor”, „partner” i „link sponsorowany” mogą zmniejszać wartość linka.

 

95. Linki kontekstowe: Linki wbudowane w zawartości strony, są uważane za bardziej skuteczne niż linki na pustej stronie lub gdzie indziej na tej stronie. Dobrym przykładem linków kontekstowych są linki z wiadomości Google.

Linki kontekstowe

 

96. Nadmierne przekierowania 301: Według Matta Cuttsa, linki pochodzące z przekierowań 301 mogą zmniejszyć część lub całość PR.

 

97. Anchor tekst Backlinków: Jak zaznaczono w tej analizie oryginalnego algorytmu Google:

„Po pierwsze, zakotwiczenia często zapewniają dokładniejsze opisy stron, niż sama strona.”

Oczywiście, anchor text jest mniej ważna niż wcześniej (prawdopodobnie przez łatwość spamowania). Ale nadal wysyła silny sygnał trafności w małych dawkach.

 

98. Anchor teksty linków wewnętrznych: Zakotwiczenia wewnętrznych linków to kolejny sygnał trafności, choć pewnie dużo mniej ważny niż w przypadku linków zewnętrznych.

 

99. Znacznik Title w linku: Tytułowy związek (tekst, który pojawia się po najechaniu na link) jest również stosowany ale generuje niewielki sygnał trafności.

 

100. Oznaczenie kraju domeny referującej: Pozyskanie linku z domeny o rozszerzeniu kraju (.pl, .de, .co.uk) może pomóc w poprawie pozycji w tym kraju.

 

101. Odnośniki w treści: Linki na początku treści mają większą wagę niż te na końcu.

 

102. Odnośnika na stronie: Ogólnie, linki osadzone w zawartości strony, są bardziej wydajne niż linki w stopce lub na pasku bocznym.

 

103. Trafność linkującej domeny: Informacje ze strony o podobnej tematyce są znacznie silniejsze niż powiązania z zupełnie niepowiązanych miejsc. Dlatego też każda skuteczna strategia SEO dziś skupia się na uzyskaniu odpowiednich linków.

 

104. Poziom trafności strony: Hilltop algorytm ustala, że odwołania ze strony, która jest ściśle przywiązana z zawartością strony jest bardziej wydajna niż link z niezależnej strony.

 

105. Nastrój około linkowy: Google prawdopodobnie zorientowało się, czy link do witryny jest rekomendacja lub część negatywnej recenzji. Powiązania z pozytywnych lub negatywnych nastrojów wokół nich mogą mieć większą wagę. Na podstawie MOZ.

 

106. Słowo kluczowe w tytule: Google uwielbia linki na stronach, które zawierają słowa kluczowe Twojej strony w tytule („Eksperci łączącej ekspertów”).

 

107. Linki ze stron o szybkich łączach: strona z pozytywnym prędkości łącza zwykle dostaje impuls SERP.

 

108. Linki ze stron o wolnych łączach: Niedostateczna prędkość łącza może znacznie zmniejszyć wartość linku.

 

109. Linki z „centrum” witryny: Aaron Wall twierdzi, że linki ze stron, które są uważane za najlepsze zasoby (lub węzły) na określony temat są traktowane w sposób specjalny.

 

110. Linki ze stron o wysokim autorytecie: Link z witryny uznanych za „autorytet” może przekazać więcej soku niż link z małej, mikro-stronki.

 

111. Linkowanie z Wikipedii: Mimo, że linki są nofollow, wielu uważa, że ​​link z Wikipedii daje wzrost zaufania i autorytet w oczach wyszukiwarek.

 

112. Otoczenie backlinka: Słowa, które zazwyczaj pojawiają się wokół linków pozwalają poinformować Google, co to jest o stronie. Na podstawie MOZ.

 

113. Wiek backlinka: Według patentu Google, starsze linki mają więcej mocy rankingowej niż nowo zdobyte backlinki.

 

114. Odnośniki z prawdziwych witryn oraz „lewych blogów”: Ze względu na rozprzestrzenianie sieci blog, Google prawdopodobnie daje większą moc linkom pochodzących z „prawdziwych”, niż z fałszywych blogów. Google z łatwością rozpoznaje różnice pomiędzy stronami.

 

115. Profil naturalnych linków: Strona z „naturalnym” profilem linków będzie wysoko w rankingu i będzie bardziej odporna na jego aktualizację.

 

116. System wymiany linków: Przystąpienie do programu wymiany linków może zaskutkować i raczej na pewno zaskutkuje obniżeniem pozycji w rankingu. Oficjalne stanowisko Google.

 

117. Treść generowana przez użytkownika: Google jest w stanie zidentyfikować linki wygenerowane jako UGC (User Generated Content Links) w porównaniu rzeczywistego właściciela witryny. Na przykład, oni wiedzą, że link z oficjalnego bloga WordPress.com en.blog.wordpress.com jest zupełnie inny niż link ze stronki z jednym artykułem założonym po to by być. O! taką stroną było secureglass.net zanim zostało zbanowane. Świetny przykład :)

 

118. Linki z 301: Link z przekierowania może stracić trochę soku w porównaniu z bezpośrednim połączeniem. Jednak Matt Cutts mówi, że 301 jest podobny do bezpośredniego linku.

 

119. Mikroformaty Schema.org: Strony, które obsługują mikroformaty mają wyższą wartość niż strony nieobsługujące. Może to być bezpośredni impuls lub fakt, bo strony z microformatting mają wyższy CTR w SERPach ponieważ są chętniej klikane.

mikroformaty

 

120. Strony w DMOZ: Wiele osób uważa, że Google daje stronom umieszczonym w katalogu DMOZ trochę więcej zaufania.

 

121. Yahoo! Katalog: Algorytm może mieć także specjalne miejsce dla katalogu Yahoo!, biorąc pod uwagę, jak długo ten kataloguje strony.

 

122. Ilość linków wychodzących: PageRank jest określony. Link na stronie z setkami OBLi przenosi mniej PR niż strona z kilkoma OBLami.

 

123. Linki z profili for: Ze względu na przemysłowy poziomu spamu, Google może znacząco dewaluować moc linków z profili for dyskusyjnych.

 

124. Liczba słów linkującej treści: Link z wpisu o 1000 słowach jest silniejszy niż ze zbitki 25 słówek.

 

125. Jakość linkującej treści: Linki z źle napisanej lub słabej treści nie przenoszą tak wiele wartości, jak linki z dobrze napisanej treści, uzupełnionej o zawartość multimedialną.

 

126. Linki z całej witryny: Matt Cutts potwierdził, że w całym serwisie linki są „skompresowane” i należy je liczyć jako jeden link.

Interakcja użytkownika

 

127. Organiczny współczynnik CTR dla słowa kluczowego: Strony o wyższym CTR mogą otrzymać impuls SERP dla danego hasła. Na podstawie Search Engine Watch.

 

128. Organiczny CTR dla wszystkich słów kluczowych: Strona (lub witryna) o organicznym CTR dla wszystkich słów kluczowych poprawia jej wiarygodność a tym samym pozycję w rankingu.

 

129. Współczynnik odrzuceń: Nie każdy zgadza się z twierdzeniem, że współczynnik odrzuceń ma wpływ na pozycję w rankingu. Ja twierdzę, że Google w ten sposób identyfikuje kiepskie strony, z których użytkownicy odchodzą ponieważ strona nie ma wartościowej treści.

 

130. Odwiedziny bezpośrednie: Google potwierdziło, że wykorzystuje dane z Chrome lub Analytics aby określić, czy osoby odwiedzają stronę (i jak często). Strony z dużą ilością odwiedzin bezpośrednich mogą zająć wyższą pozycję w SERPach, od tych które generuja mały ruch.

 

131. Powtarzalność wejść: W Analytics to „lojalność użytkownika” i pozwala określić czy użytkownik wrócił kiedyś na stronę a więc ma ona coś co go zainteresowało. Strony, na które chętnie użytkownicy wracają mogą uzyskać impuls do podniesienia rankingu.

 

132. Strony zablokowane: Google zaniechał tej funkcji w Chrome. Jednak Panda stosuje tę funkcję jako sygnał jakości. Więcej na searchengineland.com.

 

133. Zakładki Chrome: Wiemy, że Google zbiera dane z użyciem przeglądarki Chrome. Strony, które się zapamiętane w zakładkach mogą otrzymać wzrost pozycji.

 

134. Dane Google Toolbar: Danny Goodwin na stronach Search Engine Watch donosi, że Google korzysta z danych na pasku narzędzi w określaniu rankingu. Jednakże, oprócz danych prędkości ładowania i złośliwego oprogramowania, to nie wiem co oni mogą zbierać paska narzędzi.

 

135. Ilość komentarzy: Strony z dużą ilością komentarzy może być sygnałem łatwości interakcji i jakości treści.

 

136. Czas zatrzymania: Google przywiązuje bardzo szczególną uwagę na „czas oczekiwania”, a więc jak dużo czasu ludzie spędzają na stronie po wejściu z wyszukiwarki Google. Jest to niekiedy nazywane „długie kliknięcia kontra krótkie”. Jeśli ludzie spędzają dużo czasu na stronie, że może być oznaką jakości treści. A więc jest to skorelowane ze współczynnikiem odrzuceń.

Specjalne zasady algorytmu

 

137. Zapytanie zasługuje na świeżość: Google podbija ranking nowych witryn dla niektórych wyszukiwań. Na podstawie moz.com.

 

138. Zapytanie zasługuje na różnorodność: Google może dodać różnorodności w SERPach dla dwuznacznych słów kluczowych, takich jak „zamek” lub „klucz”. Na podstawie moz.com.

 

139. Historia wyszukiwania: Google podnosi pozycję często odwiedzanej strony w SERPach.

 

140. Historia wyszukiwania użytkownika: Wyniki wyszukiwania mają wpływ na późniejsze wyszukania. Na przykład, jeśli szukasz „opinii”, a następnie szukasz „tostery”, Google najprawdopodobniej umieści wyżej recenzję tostera w wynikach wyszukiwania. Na podstawie Google customized search results.

 

141. Geo kierowanie: Google preferuje strony z lokalnym IP serwera i rozszerzeniem domeny typowym dla danego kraju.

 

142. Bezpieczne wyszukiwanie: Wyniki wyszukiwania zawierające przekleństwa lub treści dla dorosłych nie pojawią się osobom mającym włączony filtr Safe Search.

 

143. Kręgi Google+: Google pokazuje wyżej wyniki dla autorów i witryn dodanych do kręgów Google Plus.

 

144. DMCA Reklamacje: Google obniża ranking stron ze skargą DMCA. Na podstawie Google search algorithm copyright removal notices.

 

145. Różnorodność domen: Tak zwane „Bigfoot Update” dodaje kilka wyników z jednej domeny do każdej strony SERP.

 

146. Transakcyjne wyszukiwanie: Google czasami wyświetla różne wyniki dla handlowych słów kluczowych, jak wyszukiwanie lotów.

 

147. Lokalne wyszukiwania: Google często umieszcza wyniki  Google+ Local powyżej „normalnych” wyników organicznych.

local-search-result

 

148. Google News Box: Niektóre słowa kluczowe mogą otworzyć okno Google News.

Google-news

 

149. Preferowanie marka: Po aktualizacji Vince, Google zaczął dodawać krótki ogon do wyników wyszukiwań dużych marek.

 

150. Google zakupy: Google czasami wyświetla wyniki Zakupy Google w organicznych wyszukiwaniach.

google-zakupy

 

151. Wyniki dla obrazów: Google wplata w wyniki organiczne wyszukiwania obrazów.

 

152. Wielkanocne jajko: Google ma kilkanaście wyników Easter Egg. Na przykład, podczas wyszukiwania w wyszukiwarce obrazów frazy „Atari Breakout”, wyniki wyszukiwania zmienią się w grywalną grę (!)

Easer egg

 

153.  Pojedyncze strony dla marek: Domena lub słowa kluczowe nawiązujące do marki przywołują kilka wyników z tej samej strony. Na podstawie Google now showing 3 or more results from same domain.

Czynniki społecznościowe

 

154. Liczba tweetów: Jak linki, tweety mogą wpływać na pozycję strony w Google. Na podstawie tweets vs rankings. Liczbę tweetów możesz przeanalizować Analizatorem SEO.

 

155. Autorytet użytkowników Twittera: Jest prawdopodobne, że Tweety pochodzące z wiekowych profili posiadających wielu obserwatorów (jak James Hetfield) mają większy wpływ niż tweety z nowych kont.

 

156. Liczba lajków na Facebooku: Chociaż Google nie widzi większości kont na Facebooku, prawdopodobnie uznaje liczbę polubień jako sygnał jakościowy. Na podstawie brafton.com. Liczbę polubień możesz przeanalizować Analizatorem SEO.

 

157. Wzmianki na Facebooku (shares): Są bardziej podobne do linka zwrotnego więc mogą mieć silniejszy wpływ, niż Facebook lubi. Na podstawie moz.com.

 

158. Autorytet użytkowników Facebooka: Podobnie jak w przypadku Twittera, wzmianki na Facebooku pochadzące popularnych stron Facebookowych mają większą moc.

 

159. Pinterest Pins: Pinterest jest szalenie popularny kontem społecznościowym z dużą ilością danych publicznych. To jest prawdopodobne, że Google uważa Pinterest Pins sygnał społecznościowy. Liczbę pins możesz przeanalizować Analizatorem SEO.

 

160. Głosy na serwisach społecznościowych: Jest możliwe, że Google korzysta z akcji na stronach takich jak Reddit, Pligg i Digg jak innego rodzaju sygnałów społecznościowych.

 

161. Liczba Google +1:  Mimo, że Matt Cutts jak mantrę powtarza, że „+1’ki nie mają bezpośredniego wpływu” na pozycję strony, to trudno uwierzyć, że Google ignoruje własną sieć społecznościową. Liczbę +1 możesz przeanalizować Analizatorem SEO.

 

162. Autorytet użytkowników Google+: To logiczne, że Google będzie przywiązywać wagę do +1’ek pochodzące z kont autorytatywnych bardziej niż z nowych.

 

163. Zweryfikowane autorstwo Google+: W lutym 2013, Google CEO Eric Schmidt stwierdził:

“Within search results, information tied to verified online profiles will be ranked higher than content without such verification, which will result in most users naturally clicking on the top (verified) results.”

„W wynikach wyszukiwania, informacje związane ze zweryfikowanymi profilami będą oceniane wyżej niż treści bez takiej weryfikacji, co spowoduje w przypadku większości użytkowników naturalnymi kliknięciami szczytowych wyników”

Potwierdzone autorstwo może zatem być sygnałem jakościowym a tym samym stało się potwierdzeniem mocy +1’ek jako takich:)

 

164. Trafność sygnałów społecznościowych: Google prawdopodobnie wykorzystuje informacje dotyczące trafności konta udostępniającego treść jak i tekst otaczający link.

 

165. Poziom strony linkowanej z serwisów społecznościowych: Szerokość pasma sygnałów społecznościowych może zwiększyć całkowity wpływ na witrynę, która zwiększy swoją pozycję w wyszukiwarce.

Sygnalizowanie marki

 

166. Nazwa marki jako Anchor tekst: Zakotwiczenie linku w formie nazwy marki jest prostym ale silnym sygnałem jakościowym marki.

 

167. Wyszukiwanie marki: To proste: ludzie szukają marki. Jeśli ludzie szukają witryny w Google (tj. „SecureGlass SEO”, SecureGlass + „pozycjonowanie stron„), Google może brać to pod uwagę przy określaniu marki.

 

168. Strona ma stron na Facebooku oraz lajki: Dobre marki mają swoje strony na facebooku oraz bardzo dużo lajków. Warto o to zadbać.

 

169. Strona ma profil na Twitterze: Profil na Twitterze oraz wielu oglądających to ważny sygnał o jakości marki.

 

170. Oficjalna strona Linkedin: Wiele istniejących firm posiada swój profil na stronach Linkedin.

 

171. Pracownicy firmy na Linkedin: Rand Fishkin uważa, pracownicy deklarujący pracę w firmie X i posiadający swoje profile na Linkedin dostarczają sygnału jakościowego o firmie.

 

172. Zasadność kont społecznościowych: Konto social media z 10.000 obserwującymi i 2 postami jest zapewne inaczej interpretowane jak takie z 10.000 obserwatorami i dużą ilością postów.

 

173. Wzmianka o marce w aktualnościach: Naprawdę wielkie marki uzyskują wzmianki na stronach Google News cały czas. W rzeczywistości, niektóre marki mają nawet swój własny kanał Google News na pierwszej stronie.

brands-google-news

 

174. Cytowanie marki: Marki wymieniane ale nie linkowane są wskaźnikiem dla Google dotyczącym jakości marki.

 

175. Liczba subskrybentów RSS: Biorąc pod uwagę, że Google jest właścicielem popularnego serwisu FeedBurner RSS, to sensowne, że będą patrzeć na RSS danych Abonenta jako sygnał popularności.

 

176. Google+ Lokalne firmy: Firmy mają biura. Jest możliwe, że pracownicy Google będą się kontaktować w celu potwierdzenia lokalizacji. Sam kiedyś odebrałem telefon z Irlandii. Pan doskonale mówił po polsku i po krótkiej rozmowie zweryfikował miejsce prowadzenia działalności.

 

177. Strona do płacenia podatków: MOZ reportuje, że Google może patrzeć na to, czy strona jest związana z płacenia podatku.

Spamowanie wewnątrz strony

 

178. Kara Pandy: Strony o niskiej jakości treści (szczególnie farm treści) są mniej widoczne w wynikach wyszukiwania po ukaraniu.

 

179. Linkowanie do „złego sąsiedztwa”: Linkowanie s=do stron z tak zwanego „złego sąsiedztwa” jak nielegalnych aptek i lichwiarskich stron pożyczkowych może obniżyć pozycję strony.

 

180. Maskowanie przekierowań: Podstępne przekierowania (maskowanie – ang. cloacking) są wielkim „przestępstwem” i jeśli zostaną ujawnione zapewne zakończą się filtrem lub wyindeksowaniem.

 

181.  Pop-upy lub intensywne ogłoszenia: Oficjalne wytyczne Google mówią, że wyskakujące okienka i rozpraszające reklamy są znakiem niskiej jakości witryny.

 

182. Witryna nadmiernie zoptymalizowana: Zawiera czynniki takie jak upychane słowa kluczowe, przesycenie nagłówków, nadmiernej dekoracji słowami kluczowymi.

 

183. Strona nadmierne zoptymalizowana: Wielu ludzi twierdzi, że – w odróżnieniu od Pandy – Penguin celuje w indywidualne strony (i nawet wtedy tylko dla określonych słów kluczowych).

 

184. Reklamy powyżej dolnej krawędzi strony:Page Layout Algorithm” karze strony zawierające dużą ilość reklam (i małą ilość treść) powyżej linii ekranu.

 

185. Ukrywanie linków partnerskich: Idąc za daleko, próbując ukryć linki partnerskie (zwłaszcza poprzez cloacking) można się narazić na nałożenie kary.

 

186. Strony partnerskie: Nie jest tajemnicą, że Google nie jest największym fanem stron partnerskich. Uważa, że ​​strony, które powstają jedynie w celu zarabianie na linkach partnerskich muszą być dodatkowo nadzorowane.

 

187. Automatycznie generowana treść: Google nie jest wielkim fanem automatycznie wygenerowanych treści. Jeśli podejrzewa, że witryna jest napompowywana zawartością generowaną przez komputer, może doprowadzić do kary (filtr) lub usunięcia z indeksu (ban).

 

188. Nadmierne rzeźbienie PageRank: Zbyt wielkie dążenie do podwyższenia PageRank przez oznaczanie wszystkich linków jako nofollow może być oznaką próby wpłynięcia na pozycję a w rezultacie złapaniem filtra.

 

189. Adres IP oznaczony jako spam: Jeśli adres IP twojego serwera znajduje się na liście spamerskiej, może to wpłynąć na wszystkie witryny na tym serwerze.

 

190. Spamowanie meta tagów: Przesycenie słów kluczowych umieszczonych w meta tagach. Google myśli, że dodawanie słów kluczowych do meta tagów jest realizowane w celu pogrywania z systemem i może sprawić, że obniży się jej pozycja w wyszukiwarce.

Spamowanie spoza strony

 

Opracowanie (możliwie wierne) na podstawie Google’s 200 Ranking Factors: The Complete List / Brian Dean

200 czynników rankingowych Google 4.67/5 (113 głosów)

95 Komentarzy

 1. Marcin pisze:

  Tego szukałem:)

 2. Grzegorz pisze:

  Dobrze opisane, Wreszcie ktoś zadał sobie trud opisania większości czynników mających wpływ na pozycje. Jest to szczególnie ważne jako, że do tej pory skrócenie czasu odpowiedzi serwera, optymalizowanie zdjęć, czy tez tworzenie stron responsywnych dostosowujących się automatycznie do ekranu internauty jest nagminnie ignorowana przy optymalizacji strony. Dzisiaj jednak gdy praktycznie każdy ma dostęp do internetu i wiedzy seo, takie niuanse mogą decydować o tym, czy będziemy wyżej, czy tez niżej w G niż konkurencja :) W stosunku do kilkunastu czynników mam własne zdanie na podstawie obserwacji i testów ale w skrócie ten obraz jest bliski rzeczywistości. Przykładowo ja nigdy nie upycham słów kluczowych na górze treści artykułów, opisów. Staram się zawsze aby mniej więcej były one równomiernie rozmieszone w całej treści danego artykułu czy też opisu, były w różnych odmianach i formie oraz ich synonimach. To jest bardziej naturalne zarówno dla samego G jak i internautów czytających potem te wypociny. Brakuje mi tutaj jednak jednego znaczącego punktu. Blokowania podstron o bardzo niskiej treści merytorycznej jak strony logowań, rejestracji, podstron bez treści bądź będących duplikatami innych podstron. Samo cannonical nie zawsze się tu sprawdza, więc dobrze zablokować takie strony poprzez noindex, bądź robots.txt. No i sterowanie przepływem Juice Rank na konkretne podstrony serwisu, bądź odwrotnie – w zależności od strony. No ale to już pewnie temat na oddzielny artykuł.

  • Ireneusz Mazur pisze:

   Dziękuję za słowa uznania. Mobilizują one do dalszego dzielenia się spostrzeżeniami :) Sprawa przepływu „soczku” w większości ogólnodostępnych, poważnych CMS’ów jest załatwiana automatycznie. Mam tu na myśli blokowanie dostępu za pomocą robots.txt. To jedynie potwierdza słuszność słów Grzegorza. Upychanie słów kluczowych w wielu odmianach, w sposób jak najbardziej naturalny również jest słuszne i potrzebne. Google wciąż udoskonala swoje algorytmy więc należy się liczyć z faktem, że kiedyś zacznie karać za „nadmierne” upychanie. W zasadzie … już to robi.

   • Grzegorz pisze:

    Dokładnie jak Pan pisze, jednak w CMS zawsze coś można poprawić :) Taki przykład o jakim pisałem niedawno na swoim blogu. Typowa strona internetowa bądź sklep. Tutaj zawsze kieruję JR (Juice Rank) od strony głównej serwisu w głąb na podstrony i blokuję przepływ JR w drugą stronę, za pomocą nofollow. Blokuję także zarówno w robots.txt jak i za pomocą noindex podstrony takie jak logowania, rejestracje, wszelkie regulaminy, informacje czym są cookies, podstrony z tagami (tak tagami) itp. samym linkom tagów pozostawiam normalnie dofollow, aby poprzez słowa kluczowe jakimi one są, kierować przepływ do podstron z artykułami poprzez nie.

    rel=”nofollow” ustawiam także linkom Strona główna/home/bannerom z linkiem do strony głównej. Tak wiem, że jest tag rel=”home” ale niezbyt mu ufam, że tak powiem. Linkuję (z innych serwisów) potem zarówno stronę główną jak i podstrony takiego serwisu. Rozumiem, że znajdzie się ktoś kto powie, że w sklepach było by lepiej, aby klienci trafiali na stronę główną i stamtąd dopiero przechodzili na odpowiednie karty produktów. Nie jest to do końca prawda gdyż, na ile słów kluczowych jesteś w stanie wypozycjonować stronę główną? na 5? 10? 20 fraz ? nie więcej.

    Także na ogólne frazy sklepu klienci i tak trafią na stronę główną jeśli jest ona odpowiednio zoptymalizowana i linkowana, ale już na frazy związane ściśle z produktami (także powiązane z nimi frazy z długiego ogona) dobrze by było gdyby potencjalny klient trafił bezpośrednio na kartę produktu. Raz, że generuje to więcej odwiedzin, a dwa, że mniejszą ilość odrzuceń jako, że klient trafia tam gdzie tego oczekuje. Aby to jednak było możliwe zachodzi potrzeba zarówno odpowiedniej optymalizacji tych podstron z produktami jak i odpowiedniego linkowania wewnętrznego z odpowiednim skierowaniem na nie JR.

    Następna kategoria stron to są strony wizytówki różnych firm, zakładów produkcyjnych itp, tutaj JR kieruję w odwrotnym kierunku od podstron na stronę główną, nie blokuję tam natomiast indeksację podstron z regulaminami, opisami czym są cookies itp. bo została by tylko strona główna w indeksie :) Z tych podstron jednak kieruje JR do strony głównej (odwrotnie niż w przypadku innych serwisów), jako że tam są zazwyczaj treści, na których zależy mi bądź klientom i one powinny być znajdywane w Google przede wszystkim. Nie widzę natomiast powodu takiego linkowania, że strona główna linkuje do podstron, a one z powrotem na stronę główną, Taki schemat jednak często widzę.

    Myślę, że odpowiednie sterowanie przepływem JR jest to bardzo ważny punk optymalizacji strony, szczególnie gdy w linkach wewnętrznych stosujemy odpowiednie anchory będące frazami kluczowymi.

    Na koniec chciałbym napisać kilka słów na temat tagu nofollow. Google pisze, że nie podążą za takimi linkami ale … z moich obserwacji jednak wynika, że jednak podąża. Nie zawsze jednak indeksuje podstrony do jakich takie linki prowadzą, nie zawsze przekazuje TR przez takie linki ale nie znaczy to, że nimi nie podąża. Moje logi serwera wyraźnie pokazują, że podstrony do jakich prowadza linki z flagą nofollow są odwiedzane przez googlebota (jakoś on tam trafił prawda?). Także takie linki często przekazują tzw. TR.

    Tag noindex. Jak pisałem używam go do pokazania googlowi aby nie indeksował podstron jakich nie chcę, aby indeksowal jednak w połączeniu z robots.txt jako, że zwiększa to prawdopodobieństwo, że takiej podstrony google faktycznie mi nie zaindeksuje. Z samym noindex bywało różnie, bywało że G olało go całkowicie, bywało, że podtsrona trafiła jednak do wyników organicznych ale nie miała cache, bywało że miała cache ale nie trafiła do wyników organicznych. Według widzimisię Google. Samo robots, także nie zawsze rozwiązywalo mi problem.

    No trochę się rozpisałem, no ale jest to komentarz, a nie artykuł, więc na tym skończę.

  • Mateusz pisze:

   Też tak mi się wydaje

 3. SureBety.PL pisze:

  Jestem po wielkim wrażeniem.
  Świetna robota!
  Niestety nie mogę ocenić artykułu na 5/5. Coś nie działa ;)

 4. Anisua pisze:

  To co napisałeś jest bardzo interesujące i świadczy o tym ,że w niektórych krajach zamiast biblii będziemy nosić wytyczne prywatnej firmy Google ,która to firma daje wielu osobom zarobić ale dajmy się zwariować. Jeszcze do niedawna Amazon też był największym i prężnym sklepem internetowym a jednak Alibaba go zdetronizował. Wykupywanie przez Amerykanów zarodków konkurencji może szybciej niż pózniej spalić na panewce.Jestem przeciw monopolom czegokolwiek.

 5. Bardzo dziękuję za opracowanie – w końcu doczytałem je do końca. Jednak – czy w tytule nie jest mowa o 200 -tu czynnikach? Ostatni punkt ma numer 190 :) Oczywiście – nie czepiam się, bo i tak jest ich dużo :) – za co dziękuję.

  • Ireneusz Mazur pisze:

   Pozostałe (a doliczyłem się ponad 200) pokazuje się w zamian za pomoc w dystrybucji listy. Wystarczy kliknąć Like. Tak więc … miłej lektury :)

 6. Adam pisze:

  No proszę. Autor plus 5.

 7. Paweł Kuźma pisze:

  kurczesz – wrzucam do „pocket” bo na rzetelne zapoznanie się to trochę zejdzie.

 8. Wow, tego właśnie potrzebowałam. Tylko teraz wiem, ile roboty jeszcze przed nami. Dziękuję bardzo za to opracowanie.

 9. Wielki szacun za kompleksowe opisanie wszystkich czynnikow wplywajacych na SEO. Jestem pod wrażeniem. Do mojej listy Guru, oprócz Moza,Seby Jakubca, Krzywego, Lexy, SGdaka, Zgreda dopisuje Ciebie.

 10. Andrzej pisze:

  Witam. Chętnie nawiążę współpracę z osobą, która wie w jaki sposób optymalnie wypozycjonować stronę internetową mojej firmy. Firma z branży usługowej. Lokalizacja: Górny Śląsk.
  Zapraszam do kontaktu poprzez e-mail geolog@vp.pl

 11. Sevana pisze:

  33. Gramatyka i ortografia – nie wiem na jakiej podstawie ktoś tak stwierdził…

  • Ireneusz Mazur pisze:

   Matt Cutts w 2011 stwierdził, że gramatyka nie jest konkretnym sygnałem dla Google ale … strony o poprawnie skomponowanej treści są wyżej niż te z grona niechlujnych. Ciekawe zjawisko, prawda? Google określa od dawna również „poziom czytelności” w celu określenia potencjalnego odbiorcy. Więcej wniosków można wyciągnąć z jego wypowiedzi: https://www.youtube.com/watch?v=qoFf6Kn4K98

 12. Marek pisze:

  Możnaby dodać jeszcze rozpoznawalność marki jako czynnik rankingowy – pośredni, powołując się na https://moz.com/blog/is-brand-a-google-ranking-factor-whiteboard-friday

 13. A może dopisać gdzieś w Twoim wpisie, że artykuł który udostępniłeś to kopia 1:1 tego wpisu : http://backlinko.com/google-ranking-factors/

  • Informacja o autorze od zawsze była umieszczona. Autor analizy wykonał dobrą robotę.

   Opracowanie

   Podpis zmieniony na: Opracowanie (możliwie wierne) na podstawie Google’s 200 Ranking Factors: The Complete List / Brian Dean

   Dziękuję Panie Jakubie, z pewnością artykuł zyska z taką informacją.

 14. jajko wielkanocne pisze:

  co ma jajko wielkanocne do pozycjonowania?

 15. BarbaraGJ pisze:

  Dziękuję za ciekawy artykuł, inspirujące (Pan Grzegorz) komentarze i świetny Analizator SEO. Jeśli faktycznie czas spędzony na stronie wpływa korzystnie na jej pozycję w Google to przez ostatnich kilka dni przesunęłam secureglass.net (jakie jest źródło tej nazwy?) o kilka pozycji w górę :)

 16. świetna robota.W końcu trafiłem na konkretne wytyczne jakimi kieruje się Goggole aż część z nich, które uważam za najistotniejsze względem mojej witryny sobie wy listowałem i zacznę do z nich przywiązywać większą uwagę

 17. Trafiłam tu szukając sugestii co do skróconego adresu URL w Google Plus. Tyle tu cennych informacji (wielkie dzięki), a ja nie wiem czy można te same kryteria stosować do adresu profilu firmowego w G+. Trochę się gubię w wnioskowaniu. Co będzie lepsze?
  Czy google.com /+ Dwanazwiska.Pl – krótki i identyczny jak URL witryny internetowej, bez polskich znaków,
  czy google.com/+DwanazwiskaUbezpieczeniaŁódź – ma słowa kluczowe, ale jest długi i z polskimi znakami.
  I to kusi i to nęci… Bo czy słowa kluczowe w linku z G+ mogą mięć wpływ na jego lepsze wyszukiwanie? Czy lepiej krótko, bez zbędnych ogonów?

 18. Julia Bilas pisze:

  Bardzo dziękuje za przydatny artykuł. Oby więcej takich w sieci!

 19. tragarz pisze:

  Tyle warunków do spełnienia… a nawet jeśli spełnimy je wszystkie to jesteśmy dopiero na początku drogi do bycia na szczycie w wyszukiwarce google :-) Być aktywnym – to jest klucz do sukcesu :-)

 20. MaklerFX pisze:

  200 czynników a ciekawe ile ma takich o których nie piszą

 21. Seart pisze:

  Nic tylko siedzieć i wdrażać :)

 22. SEOJanusz pisze:

  Fajnie :)
  Szkoda że te ~200 czynników trzeba jeszcze pomnożyć przez średnio 50 różnych wariantów :)

  Dobrze jednak jest mieć to w jednym miejscu.

 23. bogu pisze:

  Brawo za wytrwałosć opisu, szkoda tylko że po pewnym czasie punkty zaczynają sie dublować… P.S. Co ma jajko wielkanocne do czynników rankingowych ??

 24. Świetny artykuł !

  Właśnie przypominam sobie pozycjonowanie, wracam do branży po wieloletniej przerwie.

  Kiedyś wystarczyło dodać kilka tysięcy linków z dobrym anchorem nie było brane pod uwagę aż 200 czynników.

 25. Tylko jest pytanie jakie wagi ma każdy z tych 200 czynników?

  Bo okazuje się że jest kilka czynników które stanowią 90% mocy w pozycjonowaniu.

  • hauerpower pisze:

   no logiczne, wiadomo że linki są najważniejsze, ale żeby całość działań miała sens najlepiej zadbać o wszystkie w miarę możliwości i przyłożyć się w pierwszej kolejności to poprawnie wykonanej strony.

 26. Ewa pisze:

  Dziękiiiiii!!!!!!!!

 27. osa+seo pisze:

  Witam, mam pytanie do punktu 94 Linki sponsorowane: Słowa takie jak „sponsor”, „partner” i „link sponsorowany” mogą zmniejszać wartość linka

  Bardzo bym chciała poznać źródło tej informacji (zgłędbiam temat:)) – konkretne – czy algorytm czyta te słowa i na ich podstawie ocenia link (jego wagę) ?

  Z góry serdecznie dziękuję :)

  • Hej,

   Matt Cutts o płatnych linkach „biadoli” tu: https://www.youtube.com/watch?v=zupIbMyMfBI. Jeśli założymy, że algorytm Google jest jednym z najdoskonalszych algorytmów na świecie i pewnie odnajdzie w treści tekst: sponsorowany itp. to da nam wytłumaczenie punktu 94. Ostatnio dobiegły mnie też słuchy, że Google gania blogerów, którzy testują/opisują próbki dając w ten sposób linka.

 28. aaga pisze:

  Mam pytanie do konkretnego podpunktu, a mianowicie:

  5. Słowo w nazwie subdomeny: Panel MOZ zaznacza również, że słowo kluczowe pojawiające się w subdomenie zwiększa rangę.

  Teraz pojawia się pytanie, czy w swoim sklepie w którym mam masę kategorii, do każdej kategorii dodać subdome taką jak kategoria.deeco.eu i wykonać przekierowanie 301, ponieważ obawiam się że ze strony sklepu nie jestem w stanie tego zmienić, a poza tym kategoria jest podlinkowana w paru miejscach i jak to teraz ogarnąć…?

  • Cześć Aga, zastanawiasz się czy http://gadzety.reklamowe.biz.pl zwiększa rangę? Oczywiście:) Dodatkowo można postawić strony blogowe np.: kubki.reklamowe, dlugopisy.reklamowe itd.

   Ja bym subdomen do sklepu nie wykorzystywał ale postawiłbym tam bloga tematycznego. Klika podstron drążących temat, z linkami do sklepu. Zobaczysz czy przyniesie ci to skutek i czy warto potworzyć je dla innych „nazw”. Nie masz nic do stracenia.

   • hauerpower pisze:

    czy to tworzenie subdomen nie osłabia domeny głównej ? pytam bo czytałem takie opinie, a też chętnie był w ten sposób spróbował.

   • Łask pisze:

    Tylko czy nie lepiej wykorzystać ten tekst, który jest tworzony na subdomeny w domenie głównej? Dzięki temu pozycjonujemy jedną domenę główną a nie kilka (domena główna + subdomeny). Zdania są podzielone do przerzucania tematycznych działów na subdomeny. Jedni piszą, że warto inni że nie… Jak to w końcu jest? I w dodatku pytanie „hauerpower” o osłabianiu domeny głównej przez subdomeny? Pytam się ponieważ w niedalekiej przyszłości planuję uruchomić sklep internetowy w serwisie z informacjami. Myślę o tym aby uruchomić go w domenie głównej aby zwiększyć objętość tekstu na niej a czy może lepiej wyrzucić go na subdomenę: sklep.domena.pl ?

 29. Mateusz pisze:

  Oczywiście robota świetna. Jednak mowa tutaj o 200 wskazówkach ogólnych, o których praktycznie każdy kto siedzi w SEO wie. Prawda jest taka, że nad wynikami w organice już prawie nikt nie ma kontroli.. Wyniki wyświetlane rotacyjne na podstawie czasu, sesji oraz innych wskaźników mówiących o jakości witryny – tego nie przeskoczysz.

 30. Arek pisze:

  Pierwszy raz w internecie przeczytałem taki długi tekst, ale warto było, trzeba będzie po kolei wdrażać punkty :)

 31. Wiele dobry wskazówek !

  Dzieki Pozdrawiam

 32. ISONET pisze:

  Świetny blog i artykuł. Gratulacje!

 33. Dobrze napisany artykuł, wszystko pokazane jak na talerzu tylko brać :)

 34. Super opisane. Wartościowe jest to, że jasno i krótko. Można sobie wybrać i samodzielnie zgłębiać zagadnienie. Dobra robota. Dzięki

 35. Szacun za tak obszerny artykuł!

 36. Wojciech pisze:

  Ciekawe wskazówki skompensowane w jednym miejscu kilka rzeczy poprawiłem u siebie :)

 37. ulotki pisze:

  Dzięki za wskazówki, bardzo przydatne rady.

 38. Okazone pisze:

  Bardzo przydadzą mi się te informacje z tego bloga bo dopiero zaczynam swoja przygodę z pozycjonowaniem. Na pewno konsekwentnie będę je wdrażał. Robisz bardzo dobrą robotę!

 39. Długa ale ciekawa lista, o wielu wymienionych rzeczach nawet wcześniej nie myślałem ;o

 40. Maciek pisze:

  To sobie poczytałem :) , dzięki za przygotowanie tego materiału

 41. Kanon24 pisze:

  Jak widać, aby poprawić pozycję strony potrzeba pracy i jeszcze raz pracy

 42. Magda pisze:

  Czyli co: wujek Google przejmuje władzę nad światem :P

 43. Studio A7 pisze:

  Przydatna i konkretna analiza czynników rankingowych Google’a, co prawda bazująca na zestawieniu z Backlinko, ale trzeba było i tak włożyć w ten artykuł sporo pracy. Część punktów już się zdezaktualizowała (np. katalog DMOZ nie istnieje), ale bazując na naszej codziennej pracy w agencji i własnym doświadczeniu, mogę potwierdzić, że większość czynników jest jak najbardziej aktualna. Bardzo pomocne na co dzień i stanowi wyraźny kontrast do pseudo-fachowych artykułów z ogólnymi radami w rodzaju „twórz bogaty content” i „czekaj na pojawienie się naturalnych linków” ;)

  Jeżeli ktoś chciałby wdrożyć wymienione tu rady i potrzebowałby zestawu sprawdzonych narzędzi pomocnych przy kompleksowym pozycjonowaniu, zapraszam do przejrzenia przygotowanego przez nas spisu programów, których sami używamy na co dzień podczas działań SEO i kampanii link buildingu: https://studioa7.pl/najlepsze-narzedzia-seo-i-sem/

 44. Janko123 pisze:

  świetna stronka, widzę ze rzadko aktualizowana ale na tyle dobre informacje tu można znaleźć, że dodaje tą strone do zakładek!

 45. Katerek pisze:

  wow , mega przydatne, cała masa wiedzy jak dla mnie , a do tej pory męczyłem się szukając czegoś po blogach, ksiązkach czy nawet magazynach typu social media manager… dzieki wielkie za te czynniki, cała wiedza przydatna na maksa !

 46. Robert pisze:

  Bardzo pomocne informacje. Do tej pory np. unikałem linków wychodzących; teraz będę je dodawać (do ważnych moim zdaniem stron). Poza tym – wyrazy uznania za pracę włożoną w napisanie tego tekstu.

 47. Adam pisze:

  Super, właśnie szukam firmy, która zajmie się pozycjonowaniem, dziękuję za porady :)

 48. Marek pisze:

  super, dzięki za rzetelną wiedzę w zakresie SEO!

 49. Grzegorz pisze:

  Szkoda, że czyta się to topornie, jakby było wyjęte żywcem ze starej wersji google translatora… Autorze, spoko robota – ale mogłeś się wysilić przynajmniej o poprawność językową i gramatyczną…

 50. Dzięki za porady ;)

 51. Michał pisze:

  Tekst już ma prawie 4 lata, a już któryś raz do niego wracam! Dobra robota.

 52. Dzięki super wskazówki na początek drogi. Dobrze siedzi w SERP-ach i Wikipedia też go lubi :D

 53. Natalia pisze:

  Słowo kluczowe w nazwie domeny jest bardzo ważne. Kiedy przeglądam blogi to często tego brakuje. Często brakuje mi też odnośników na stronie, jednak odnośniki do stron partnerów niestety spotykam bardzo często. Jeśli jesteś początkującym blogerem pamiętaj, aby nie popełniać tych błędów.

 54. Daru pisze:

  Artykuł świetny. Szkoda tylko, że tłumaczenie wygląda, jak przepuszczone przez translator googlowski.

 55. Content Vista pisze:

  Really this is a good article these all factor are work for me. The keyword in the domain name is very important and description is very important for orginc trafic.
  If your description is not good, then visitors may not visit your web site and blog. A good description plays an important role in increasing your web site’s traffic and getting ranked in search engine. Always keep one thing content this king. if your content is good,unique ,plagiarism free then your website easly ranked in google.

 56. Szymoon pisze:

  Tyle lat a większości wszystko nadal aktualne. Wielkie dzięki ;)

 57. Potok pisze:

  Z tą domeną to czasem dziwne rzeczy się dzieją. Wydaje mi się że nie ma reguły.

 58. Karolina pisze:

  Super artykuł na temat seo! Pozycjonowanie strony internetowej jest kluczowe. Oprócz zdobywania linków podstawą jest dobrze zaprojektowana i zoptymalizowana strona internetowa.

 59. Jan Fecko pisze:

  Dobrze jest wrócić do źródła po 10 latach.

 60. Agata pisze:

  Bardzo pomocne, a artykuł mega :)

 61. Krystian pisze:

  Po raz pierwszy przeczytałem tak długi artykuł, bo jest bardzo dobry

 62. Luukasso pisze:

  Ogólnie czynników jest o wiele wiele więcej :) ale są to uzupełnienia innych albo bardzo małe szczegóły które może wpływają ale nie musza. Jestem ciekawe ile czynników wychodzi z samej lokalizacji, nie jest to niestety znane dla wszystkich. Zawsze był pytania jak działa Google i czy na pewno wszystkie wytyczne są brane pod lupę.

 63. Fotogadżety pisze:

  bardzo ciekawy wpis, na pewno przyda się w naszej firmie

 64. Dzięki za zestawienie. Prawd jest taka ,że każdy z tych punktów można porozbijać jeszcze na kilka mniejszych i zrobić z niego osobny artykuł :)

 65. MarekF pisze:

  Przydatna informacje. Trudno o szersze kompendium wiedzy o pozycjonowaniu

 66. Matt pisze:

  Ależ to jest dobre. Naprawdę szczegółowe i przydatne zestawienie. Dzięki za kawał dobrej roboty.

 67. WebBox pisze:

  Świetnie stężona wiedza odnośnie pozycjonowania stron internetowych dla wyszukiwarki Google :)

 68. Sklep meblowy pisze:

  Bardzo ciekawy wpis. Bardzo dobry artykuł.

 69. comfast wifi pisze:

  Dzięki za kawał dobrej roboty.

 70. Natalia Kuch pisze:

  Trzeba przyznać że ta lista jest jak najbardziej dopracowana. Z biegiem czasu coraz pilniej przykłada się do optymalizacji strony pod względem wszystkich aspektów. To co jeszcze parę lat temu było wymysłem lub nadgorliwością teraz już jest standardem.

 71. Rafał pisze:

  Tak więc istotna jest m.in. jakość treści, poprawność gramatyczna i interpunkcyjna, ale również i czynniki, których odwiedzający nie widzi na pierwszy rzut oka.

 72. Comfast pisze:

  Dzięki za kawał dobrej roboty.

 73. robert97 pisze:

  Naprawdę świetny artykuł. Dzięki!

 74. Wojtek pisze:

  Dzięki za info :)

 75. Kamil pisze:

  Bardzo dobry artykuł, dzięki. :)

 76. Bardzo dużo informacji, które przydadzą mi się podczas pozycjonowania. Dzięki wielkie i pozdrawiam!

 77. To bardzo dobrze podsumowuje zmiany w psychice samych odbiorców w 2020 roku. Dzięki!

 78. Jacek pisze:

  Jeden z ważniejszych wpisów na ten temat w polskim internecie. Podstawa zrozumienia algorytmu google. Dzięki.

 79. Ciekawe ile czasu jeszcze minie zanim ludzie zrozumieją, że o pozycjonowanie swoje własnej strony muszą zadbać także sami. Pisanie tekstów, optymalizacja, nikt tego nie dopieści tak jak sami właściciele. Trzeba tylko i aż zdobyć odpowiednią wiedzę by nie strzelić sobie w kolano. Nic nie jest za darmo. Nawet jeśli masz takie wrażenie, wtedy płacisz swoim czasem, czyli monetami swojego życia. Warto pogłębiać swoją wiedzę :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *