amp przyspieszenie stron mobilnych

Chwilę temu pojawiła się nowość w narzędziach dla webmasterów (Search console). W zakładce „Stan w wyszukiwarce” pojawiła się opcja „Przyspieszone strony mobilne AMP”. Idąc dalej możemy zapoznać się z informacją:

Przyspieszone Strony mobilne (AMP) to inicjatywa open source, dostarczająca strony internetowe, które ładują się szybko i dobrze wyglądają na urządzeniach mobilnych, nawet w przypadku wolnych sieci.

Jeśli strony zgodne z AMP zawierają kilka dodatkowych części informacji, mogą korzystać ze specjalnych funkcji wyświetlania w wynikach wyszukiwania Google.

search console

Brzmi fajnie i tajemniczo prawda?

Projekt opiera się na technologii AMP HTML, nowym frameworku, opracowanym w całości na bazie istniejących technologii Web, co umożliwia budowanie lekkich wersji stron internetowych.

Wstępna specyfikacja (chyba już nie tak znowu wstępna skoro zaakceptowana przez Google) jest dostępna na GitHub.

Przyspieszenie ma być wspierane przez sieć serwerów cache udostępnianą przez Google. Firma chce stworzyć całą sieć takich maszyn. Patrząc przez pryzmat dotychczasowych wdrożeń i środkach finansowych firmy … pewnie im się to uda.

Podsumowując AMP można podzielić na 3 części:

 • AMP HTML jest najprościej rzecz ujmując HTML’em rozszerzonym przez dodatkowe właściwości. Najprostszy kod  AMP HTML poniżej:
  <!doctype html>
  <html >
  <head>
  <meta charset="utf-8">
  <link rel="canonical" href="hello-world.html">
  <meta name="viewport" content="width=device-width,minimum-scale=1,initial-scale=1">
  <style>body {opacity: 0}</style><noscript><style>body {opacity: 1}</style></noscript>
  <script async src="https://cdn.ampproject.org/v0.js"></script>
  </head>
  <body>Hello World!</body>
  </html>
 • Biblioteka AMP JS realizuje wszystkienajlepsze praktyki” wydajności AMP. Zarządza wczytywaniem zasobów i daje znaczniki niestandardowe, o których mowa powyżej. Wszystko, aby zapewnić szybki rendering strony. Sprawia również, że wszystkie elementy pochodzą z zasobów zewnętrznych asynchronicznych, więc nic niczego nie blokuje.
 • AMP CDN jest CDN’em opartym na proxy i dostarcza wszystkie ważne dokumenty AMP. Pobiera on strony HTML AMP, buforuje je i poprawia wydajność strona w zasadzie automatycznie. Podczas korzystania z AMP CDN, dokument, wszystkie pliki JS i wszystkie obrazy wczytywane są z tego samego źródła, które używa protokołu HTTP 2.0 (dla maksymalnej wydajności). AMP CDN posiada również wbudowany system walidacji.

 

Tyle teorii.

Dni następne poświęcę na wdrożenie AMP, opiszę jak to zrobić i co się zmieniło pod względem prędkości jak i widoku w SERP’ach. Zostaw maila jeśli chcesz jako pierwszy dowiedzieć się o wdrożeniu.

AMP – Przyspieszone strony mobilne 4.44/5 (18 głosów)

7 Komentarzy

 1. Henryk pisze:

  czyli na razie duży znak zapytania co tak naprawdę zafundowało nam google;) czy to prezent czy przysłowiowa kłoda

 2. Sprawdziłem, stronki szybciej się nie otwierają (może to być kwestia cachowania strony po stronie AMP projektu)
  AMP daje możliwość modyfikowania kodu strony. Istnieje więc ryzyko, że giganci, tacy jak google, facebook itp… zafundują użytkownikom oglądającym nasze stronki na urządzeniach mobilnych reklamy.
  Jestem pewien, że jeśli AMP stanie się powszechne reklama zacznie się wyświetlać (webmaster nie będzie miał na to wpływu).
  Wszytko za sprawą:

  • Może i tak. Google pokłada dość duże nadzieje związane z AMP. Angażuje się w rozwój tej technologii. Może zamiast reklam wciskanych w treść (co byłoby dość perfidne) otoczy nimi treść w jakimś nowym narzędziu. Swoją drogą na Search Engine Land pojawiło się info, że w stanach już amp działa. Zobacz screeny: google amp live

   Może jednak warto?!

 3. Jan pisze:

  Udało mi się zgłosić zrobiony przeze mnie blog, zgłosiłem do Google w GSC. Czekam 3 dzień i nie ma. Sprawdziłem szybkość ładowania strony (dla porównania) – strona ładuje się wolniej niż poprzednia w html 5 . Zobaczymy jak będzie po zaindeksowaniu i umieszczeniu w cache przeglądarki. Widziałem przykłady takich stron i ładują się błyskawicznie. Liczę na skok w górę w rankingach mojego bloga. Mam tylko problem z danymi strukturalnymi- nie mogę znaleźć jak powinny wyglądać poprawnie. Dla zainteresowanych omawiana strona w moim podpisie.

 4. reklamy-Arek pisze:

  No dobrze minęło trochę czasu, zobaczcie jak sytuacja wygląda obecnie.
  Świeży artykuł z Guardiana:
  http://digiday.com/media/guardian-getting-60-percent-google-mobile-traffic-amp/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *