Jak stworzyć link bezpośrednio w miejsce dodawania opinii Google? Takie pytanie dostaję dość często zarówno od użytkowników naszej „giełdy” jak i przypadkowych przeglądających serwis SecureGlass. Do niedawna sam prosiłem o wpisanie nazwy z lokalizacją, przewinięcie ekranu, odszukanie… Uff, każdy kto spotkał się z problemem wie doskonale, że to strasznie uciążliwe zajęcie, zwłaszcza jak się nie widzi ekranu użytkownika.

 1. Prościej jest wejść na stronę https://developers.google.com/places/place-id. Pojawi się tam mapka z paskiem wyszukiwania, w który wpisujemy nazwę naszej firmy i wybieramy właściwą z listy. Oczywiście lepiej podać dokładną nazwę z naszej wizytówki Google. Nie będziemy musieli przeszukiwać czasem dość obszernej listy.
 2. Pojawi się identyfikator wizytówki. Ma on postać unikalnego, wieloliterowego ciągu np.: ChIJT3pOgDE1A0cRR_JukAVx3fI. Kopiujemy ten ciąg.
 3. Skrócony adres tworzy się dodając ten identyfikator miejsca do linku: https://search.google.com/local/writereview?placeid=ChIJT3pOgDE1A0cRR_JukAVx3fI
 4. Taki link możemy przesłać naszemu klientowi z prośbą o ocenę/opinię na temat naszej firmy. Pamiętajmy o fakcie, że Google zabrania kupowania opinii itd. Musiałem o tym wspomnieć ;)
 5. Po kliknięciu pojawi się strona z okienkiem, w którym można dodać opinię. Wygląda ono tak:
 6. Jeśli jeszcze bardziej chcemy skrócić adres można posilić się skracaczem bit.ly. Na stronie http://bit.ly wklejamy cały link i otrzymujemy jego krótszą postać np.: http://bit.ly/2B9UVQf. Można się zarejestrować na tej stronie. Będziemy mogli nadawać nazwy poszczególnym skrótom i analizować liczbę ich kliknięć. Taka funkcja analityczna.

Jeśli chcesz wymienić się wartościowymi opiniami możesz to zrobić tu: http://secureglass.net/ogloszenia

Chciałbym podziękować Natalii Guzik z FotoGuzik za rozwinięcie tematu i rozwiązanie problemu linków do stron, których nie można odnaleźć w narzędziu Google places. Znajdziecie je w komentarzu (http://secureglass.net/link-do-opinii-google-prosty-sposob#comment-19688). Fajnie, że podzieliła się wiedzą :)

Bezpośredni link do opinii Google – prosty sposób 4.67/5 (12 głosów)

8 Komentarzy

 1. Ryszard napisał(a):

  Można dodać tego linka w mailu podsumowującym zakup (konwersję). To chyba nie podpada pod kupowanie opinii. :)

 2. FotoGuzik napisał(a):

  Super wskazówki! Chciałabym zastosować je dla swojej firmy, jednakże nie mogę jej wyszukać korzystając z podanego narzędzia. Zastanawiam się, czy to nie dlatego, że mam w wizytówce Google Moja Firma ustawione, że prowadzę działalność w określonym promieniu od siedziby firmy. Czy w takim przypadku nie mogę pozyskać ID miejsca?

  • Ireneusz Mazur napisał(a):

   Myślę, że tak. Nie masz ustawionej lokalizacji firmy jako takiej. Zobacz.
   Lokalizacja Google Maps

   • FotoGuzik napisał(a):

    Pewnie to jest powodem, aczkolwiek przecież firma posiada ustawiony adres, na który zresztą przyszła kartka od Google z kodem weryfikującym realne istnienie firmy. Skoro jest adres i firma zweryfikowana, to miejsce istnieje :) A podawanie promienia, w jakim obsługuje się klientów jest również jednym z elementów, które sam Google rekomenduje w przypadku firm takich jak moja, gdzie usługi świadczone są bezpośrednio u klienta. Zatem jest to dla mnie dziwne, że nie mogę pozyskać ID miejsca…

    • Ireneusz Mazur napisał(a):

     Spróbuj pokombinować i koniecznie podziel się doświadczeniem :)

     • FotoGuzik napisał(a):

      Wracam z dobrymi wieściami :) Zasięgnęłam porady na Forum Pomocy Map Google i oto czego się dowiedziałam:
      1. wszystkie ID miejsc, które podaje wyszukiwarka na stronie https://developers.google.com/places/place-id zaczynają się od ciągu znaków „ChIJ”
      2. dla miejsca, dla którego powyższa wyszukiwarka nie pokazuje wyników możemy zrobić tak:
      – wyszukać w normalnych Mapach Google interesujące nas miejsce
      – włączyć w przeglądarce internetowej podgląd źródła powyższej strony
      – wyszukać w źródle strony ciąg znaków zaczynający się od „ChIJ” i go skopiować – to jest właśnie ID naszego miejsca! :D
      – następnie na końcu linku https://search.google.com/local/writereview?placeid= dopisać znalezione ID i przejść pod tak otrzymany adres – powinna pojawić się strona z możliwością wystawienia opinii dla naszego miejsca :) Gotowe! :)

 3. reklamyArek napisał(a):

  Agencja reklamowa w Toruniu nie próżnuje tak ?
  Fajny artykuł, można jednak w komentarzu nawiązać tematycznie.

  1. Całkiem ciekawą rzeczą związaną z Gmaps jest rola Local Guide.

  2. Bitly shortner oferuje personalizację skracanych linków,
  czyli po slashu można dopisać dowolną treść przedzieloną myślnikami: /link-do-miejsca-123-na-mapie

 4. Agnieszka Owczarzak napisał(a):

  Moim zdaniem jest to dobry sposób na zaistnienie w Google małym, lokalnym firmom. Obawiam się jednak, że wcześniej czy później może dojść do fałszowania opinii, ale tego chyba nie ominiemy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *