Wewnętrzne linkowanie w Prestashop

Wewnętrze linkowanie - dodatek do Prestashop

Jak powszechnie wiadomo, wewnętrzne linkowanie to bardzo ważny aspekt SEO i zarazem najczęściej pomijany. Korzyści z wdrożenia sieci wewnętrznych połączeń w serwisie jest kilka.

  1. Bez wątpienia, jednym z nich jest wygoda dla użytkownika. Czytając tekst może on bez wysiłku i szukania rozwinąć dane zagadnienie.
  2. Klikanie koreluje z czasem spędzonym na witrynie i obniża współczynnik odrzuceń. To wszystko sprawia, że nasza witryna wygląda lepiej „w oczach” Google.
  3. Mówiąc już o Google … ilość linków kierujących do danej podstrony podnosi jej ważność.
  4. Kolejną zaletą wprowadzenia jest przenoszenie mocy (juice) na podstrony a więc podnoszenie ich wartości.

 

Naprawdę warto.

O ile w przypadku CMS’ów typu WordPress czy Joomla w zasadzie jest całkiem sporo darmowych rozwiązań realizujących tego typu zadanie automatycznie to użytkownicy posiadający serwisy sprzedażowe są już w znacznie gorszej sytuacji. Wszystkie dodatki wspierające pozycjonowanie są już płatne i to całkiem sporo. Przykładem niech będzie SEO Internal linking od Prestashop. Dodatek kosztuje bagatela 149.99€ netto (przeliczając to jakieś 660 zł netto). To sprawia, że przy mniejszych sklepikach lepiej jest zrobić to ręcznie.

 

To co? Bawimy się ręcznie?

Jestem użytkownikiem posiadającym Prestashop z kilkoma tysiącami produktów. Nie wyobrażam sobie ustawiania w każdym produkcie linku kierującego do strony np. z tabelą rozmiarów. Zniesmaczony poziomem cenowym dodatku postanowiłem stworzyć własny, który realizuje najważniejsze funkcje.

 

Jakie założenia powinien spełniać plugin?

  1. Dodatek bezwzględnie powinien przeszukiwać opisy produktów i pod odpowiednie słowa lub całe frazy podkładać linki do podstron.
  2. Musi rozróżniać wielkość liter (umożliwi to nie rozpoczynanie zdań od linków bo to brzydko wygląda. Umieszcza go głębiej, pod pierwszym napotkanym wystąpieniem słowa).
  3. Musi być intuicyjny w obsłudze.
  4. Musi być darmowy lub chociaż tani.

Moje rozwiązanie działa w sposób następujący: