Wpływ SSL na pozycjonowanie

Szyfrowanie HTTPS

Google ujawniło swoje stanowisko w sprawie znaczenia certyfikatu SSL na pozycjonowanie. Witryny korzystające z szyfrowanego protokołu HTTPS będą traktowane lepiej a więc mają szansę pojawić się wyżej w wynikach wyszukiwania.

Działania te są częścią projektu „HTTPS Everywhere” zapowiedzianego podczas konferencji Google I/O. Google dotąd nie nadawało szczególnej wagi temu elementowi. Od jakiegoś czasu trwają jednak prace mające na celu uwzględnianie tego czynnika. Zmiany są wdrażane ostrożnie i według oficjalnych źródeł dotykają zaledwie 1 procenta wszystkich wyszukiwań. Google tym samym chce dać czas na implementację certyfikatów przez firmy.

Prace w chwili obecnej są bardzo zaawansowane a ich wpływ na pozycjonowanie będzie z dnia na dzień coraz silniejszy. Wprawdzie konkretnych terminów nie ujawniono to należy się domyślać, że cały proces będzie wdrażany jeszcze kilka miesięcy.

Google zapowiada realizację serii poradników, które pomogą webmasterom wdrożyć HTTPS na swoich stronach w sposób bezbolesny i jak najprostszy. Zakładam, że informacje tam zawarte będą omawiały rodzaje certyfikatów oraz sposoby konfiguracji witryny pod odwiedziny robotów. Warto w tym celu odwiedzać co jakiś czas blog dla webmasterów Google’a, na którym będą się pojawiały wzmianki na ten temat.