Negative SEO

E-mail rozpoczynający się słowami „To jest wymuszenie”. W dalszej części zostajemy poinformowani, że wpłata określonej kwoty nadawcy zapobiegnie wdrożeniu w stosunku do naszej witryny techniki określanej jako negatywne SEO.

 

Co teraz?

Negatywne SEO istnieje i jest na tyle silne by wpłynąć na kondycję witryny, może ją zniszczyć poprzez choćby agresywne podlinkowania. Może również wspierać strony zawierające niepochlebne treści dotyczące działalności konkurencji. Negatywne SEO może zniwelować przychody witryny a w konsekwencji sparaliżować niejedną działalność gospodarczą.

 

Co jest negatywne SEO?

Negatywnym SEO jest używanie przez kogoś nieetycznych technik znanych jako Black Hat SEO do obniżenia rankingu witryny. Generalnie obowiązuje zasada … im starsza i poprawnie prowadzona strona tym trudniej jej zaszkodzić. Prawda jest jednak taka, że jest wiele różnych form prowadzenia ataków na strony.

 • Budowania zaplecza złych linków prowadzących na określone frazy
 • Linkowanie exact match, systematycznie bądź agresywnie
 • Linkowanie na frazę „trucizna”, „dziecięca pornografia” itp.
 • Raportowanie spamu z wielu różnych kont Google
 • Duplikowanie treści
 • Niepochlebne artykuły o firmie i pozycjonowanie ich
 • Zmiana danych analitycznych np. „czas spędzony na witrynie” i „współczynnik odrzuceń”
 • Wpływanie na usunięcie mocnych linków choćby za pomocą raportowania wpisu
 • Hakowanie strony i dorzucanie kodu
 • Spamowanie strony np. poprzez komentarze.
 • Obciążanie serwera wielką ilością odsłon. Każdy usługodawca zablokuje serwis generujący nadmierny ruch a to wpłynie na pozycję w Google
 • Wielkie szkody można narobić uzyskując dostęp ftp do serwisu a więc możliwość dodania strony do Google Webmasters Tools
 • Tworzenie fikcyjnych profili firmy

Fantazja ogranicza możliwości wpływania na wybrane z 200 czynników wpływających na pozycjonowanie.

Po zmianie algorytmu na Pandę na popularności zyskała forma linkowania. Za pomocą np. xRumer’a czy Scrapebox’a możemy zdobyć pokaźną ilość złych linków. Można zapłacić parę złotych za linki ze stron erotycznych lub zaszkodzić poprzez stworzenie szeregu stron linkujących do siebie wzajemnie w sposób nieprzyzwoity. Można próbować odsunąć podejrzenie na siebie wykorzystując, któregoś z oferujących swoje usługi na Allegro.

 

Jak sprawdzić czy stało się ofiarą negatywnego SEO?

Chwilowy wzrost i gwałtowny spadek ruchu, który można sprawdzić za pomocą Google Analytics, Google Webmaster Tools, Searchmetrics czy SEMrush.

Google Analytics

Badanie linkowanych fraz można przeprowadzić za pomocą Google Webmaster Tools, Ahrefs, Majestic SEO

Narzędzia dla Webmasterów

Sprawdzanie kopiowania treści. Do tego można wykorzystać Copyscape. Po podaniu adresu narzędzie wyświetli listę stron powielających treść.

Copyspace

 

Jak przeciwdziałać negatywnemu SEO?

 

Jak zapobiegać negatywnemu SEO?

Jes to możliwe. Absolutne minimum to włączenie przesyłania wszystkich alertów z Google Webmaster Tools > Preferencje > Wszystkie problemy

WMT-alerts
Spamerzy często używają wielu technik jak tworzenie specjalnych profili społecznościowych. Należy je natychmiast zraportować jako spam.

 

Podsumowanie

Jeśli zatem otrzymasz wiadomość email, grożącą zaszkodzeniem stronie użyciem zabronionych taktyk SEO, zachowaj spokój i postaraj się poinformować o tym firmę Google. Dobrym sposobem może się okazać raport strony spamera, podając w opisie treść maila. Należy to bezzwłocznie zrobić również prosząc o ponowne rozpatrzenie witryny, jeśli już nabrojono. Wprawdzie szkodzenie firmie uznawane jest za nielegalne i karalne to wizyta na policji nie przyniesie chyba skutku. Można spróbować.

Negatywne SEO 4.95/5 (22 głosów)

1 Komentarz

 1. firedesign pisze:

  Dawniej MAtt Cuts mówił, że negatywne seo jest niemożliwe :P

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *