Alexa Ranking

Każdy webmaster chce poprawić Alexa Ranking swojej strony. Chcę się podzielić bardzo ważnym sposobem na poprawę/obniżenie parametru Alexa w dość krótkim czasie.

Alexa jest największą organizacją analizującą ruch na stronach. Ich ranking bazuje na statystykach oglądalności jak i innych czynnikach. Odwiedzający, ogłoszeniodawcy, Google używają rankingu Alexa do oceny popularności strony lub bloga. Podsumowując ranking Alexa jest bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na serwis. Wartość ustalana jest za pomocą darmowego toolbaru zbierającego informacje o ruchu. Narzędzie to jest dość popularne w stanach natomiast w Polsce mało kto z niego korzysta stąd polskie serwisy mają znacznie wyższe wartości. Warto więc zadbać by poprawić ranking w jak najkrótszym czasie.

Pierwszą bardzo ważna rzeczą jest zapoznanie z mechanizmem działania Alexa Rank. Otóż określa on pozycję strony pod względem odwiedzin. Co za tym idzie im wyższa jej wartość tym bardziej odległa jest pozycja naszego serwisu na liście rankingowej.

 

Najważniejsze 5 sposobów na obniżenie wskaźnika Alexa.

 

Zgłoś swoją stronę

Zgłoszenie strony jest bardzo podobne do weryfikacji strony w Narzędziach dla Webmasterów. Wystarczy zarejestrować się na stronie i dorzucić meta tag do strony bądź wgrać plik weryfikacyjny na serwer. Zgłosić stronę możesz tu: http://www.alexa.com/siteowners/claim

 

Zainstaluj Alexa Toolbar

Zainstaluj wtyczkę na każdej ze swoich przeglądarek. Alexa zlicza tylko ruch przychodzący. Włączaj wtyczkę za każdym razem jak odwiedzasz swoją stronę. Wtyczka jest dostępna dla Google Chrome, Mozilla Firefox oraz Internet Explorera.

 

Dodaj Alexa Rank Widget

Dodając widget Alexa udostępniasz wszystkie dane o całym ruchu przychodzącym na stronę. Jest to według mnie najlepszy sposób na wygenerowanie dobrego (niskiego) parametru Alexa.

 

Twórz treść wysokiej jakości

Treść jest zawsze królem. Unikalna i użyteczna treść jest zawsze czynnikiem wpływającym na oglądalność a tym samym na Alexa Rank oraz Page Rank. Proponując odwiedzającemu dobry materiał zachęcisz go tym samym do zwiększenia czasu spędzanego na stronie oraz powrotu. Wpływa to również na podniesienie pozycji w wyszukiwarkach ponieważ zmieniają się parametry Google Analytics jak współczynnik porzuceń oraz czas spędzony na stronie. Ważne, nie kopiuj treści. Wielu użytkowników opuszcza stronę widząc powieloną treść tym samym niweczy naszą pracę włożoną w poprawę wskaźników.

 

Uzupełniaj swojego bloga regularnie

Jeśli chcesz zmniejszyć parametr Alexa w najszybszy możliwy sposób pisz regularnie. Sama częsta aktualizacja serwisu może cie wywindować w górę. O to chyba chodzi, prawda?

 

 

Ważne: Wiele osób twierdzi, że wskaźnik Alexa jest mało precyzyjny. Prawda jest jednak taka, że wskaźniki Google Page Rank oraz Alexa są wiodącymi czynnikami wpływającymi na pozycję strony.

Jak poprawić wskaźnik Alexa Ranking 4.35/5 (31 głosów)

36 Komentarzy

 1. sklepowad pisze:

  Może nie jest tak do końca z tą alexą.

 2. Asia3city pisze:

  Dodałam widget Alexy i zobaczymy czy się ranking poprawi.

 3. Oneryk pisze:

  dzięki za informacje, wypróbuje i dam znać czy coś się zmieniło

 4. Krzysiek pisze:

  Dzięki za opis. Bardzo pomocny. W Polsce jednak mało ludzi używa Alexa Toolbar.

 5. Greg pisze:

  Zasięg Alexa rank w Polsce jest rzeczywiście bardzo mały.

 6. Sebastian pisze:

  „Ważne: Wiele osób twierdzi, że wskaźnik Alexa jest mało precyzyjny. Prawda jest jednak taka, że wskaźniki Google Page Rank oraz Alexa są wiodącymi czynnikami wpływającymi na pozycję strony.”

  Praktycznie wszyscy pozycjonerzy twierdzą iż Alexa w żaden sposób nie wpływa na pozycjonownie, więc skąd wyciągnąłeś taki wniosek?

  • Ireneusz Mazur pisze:

   Jednym z czynników wpływających na pozycję w Google jest oglądalność, czas spędzony na stronie itp. Sensowne i dające się udowodnić. Takie dane Google może gromadzić z Analytics’a lub … i tu należy poszukać dostawcę danych. Pionierem i w sumie największym źródłem tego typu danych była/jest Alexa. Dane widocznie okazały się pomocne bo w 2002 roku Alexa rozpoczęła współpracę z Google (więcej na stronach wikipedii). Do chwili obecnej wszelkiego rodzaju narzędzia do analizy seo stron udostępniają ten wskaźnik. Utwierdza to spekulacje (bo przecież większość z 200 czynników rankingowych to spekulacje) o wpływie na pozycję.

 7. Lukaszo86 pisze:

  A jak długo trwa weryfikacja domeny w Alexa? Dzisiaj rano dodałem domenę i ciekaw jestem kiedy pojawią się pierwsze dane w widgecie.
  pozdrawiam

 8. Black pisze:

  Dodałem widget, zobaczymy.. obecnie pokazuje 228233 i 3964 PL

 9. kastom pisze:

  Dodałem widget i zobaczymy jak to wygląda :)

 10. Lukasz pisze:

  Gdzieś czytałem ostatnio, że GA również może zbierać niepoprawne dane z powodu adblocka i tego typu wtyczek. Wypowie się ktoś na ten temat?

 11. MMA Chokes pisze:

  Bardzo fajny artykuł – zastosuję się do Twych rad.
  Pozdrawiam

 12. Lopez pisze:

  Ciekawy temat więc podpinam się do dyskusji.
  Zastanawia mnie taka rzecz: „ranking Alexa jest bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na serwis” i jak piszesz dalej, że niewielu użytkowników korzysta z tego w Polsce. Skoro aż (strzelam) 98% użytkowników w naszym kraju z tego nie korzysta, to nie potrafię zrozumieć jak ten wskaźnik może być czymś ważnym? Przecież zbiera tylko cząstkowe informacje i chyba każdy z tym się zgodzi.

 13. Izabela pisze:

  Artykuł ciekawy, jedynie w moim przypadku Alexa pokazuje odwrotność GA. Wiecie jak można wytłumaczyć utrzymujący spadek w alexa przy jednoczesnym utrzymującym się wzroście w GA?

  • Iza, a o jakiej domenie mówimy? Możesz przesłać zrzut z analytics’a?

  • Krzysztof W. pisze:

   Tak w Polsce bardzo mało osób korzysta z Alexa Toolbar , dlatego właściciele stron muszą sami zadbać o ten wskaźnik. Alexa Toolbar ma to do siebie że musi być zainstalowana jako wtyczka do przeglądarki. Tylko w takim wypadku może zbierać dane o aktywności użytkownika komputera. Dlatego właściciel strony musi zainstalować widźet Alexa , w ten sposób umożliwiamy rankingowi zbieranie danych z naszej witryny. Wiele osób pomija ten ranking i tym bardziej nie zainstaluje odpowiedniego kodu na stronie. Dlatego można łatwo przeskoczyć konkurencję która ignoruje niektóre czynniki składające się na ogólną ocenę witryny a to przecież przekłada się na miejsce w rankingu na konkretne zapytania w wyszukiwarkach.

 14. berater pisze:

  Witam i odgrzewam kotleta.
  Czy w dalszym ciągu jest sens weryfikacji serwisu w alexa ?
  Jeśli tak, jak wygenerowac rank PL ? Defaultowo podawane są global i USA.

 15. Jacek pisze:

  Krótko zwięźle i na temat – akurat takiej treści szukałem :)

 16. Michał pisze:

  Dzięki za fajny artykuł skorzystałem.

 17. Michał pisze:

  Świetnie przedstawione, również skorzystałem z porady i wstawiłem

 18. Łukasz pisze:

  Trochę sceptycznie, ale również spróbuję zastosować to na swojej stronie.

 19. Alex pisze:

  Alexa znam już od dobrych 5-6 lat, czesto sprawdzam pozycje stron wg. tego rankingu, ale zupełnie nie wiedziałem, że można nim troszeczkę posterować. Zobaczymy, dzięki!

 20. Jan pisze:

  Nie dramatyzowałbym z tą Alexą ;). Mając świeżą stronę i szczątkowy ruch do 10 odwiedzin dziennie Alexa wskazywała niebotyczny wynik 800 tysięcy ( czas spędzony na stronie 30 minut a ilość odwiedzanych strony powyżej 10 ). Teraz gdy ruch jest 100 większy Alexa daje 10 milionów.
  Co do manipulacji tak można manipulować wynikami, wystarczy wrzucić w jakiś system wymiany ruchu. Ponieważ zazwyczaj są to anglojęzyczne serwisy wymiany, praktyczne korzyści z takiego postępowania mierne ale Numerek Alexa maleje gwałtownie ( czas updatu/oczekiwania na zmianę wskaźnika od 2 tygodni do miesiąca ).
  Kolejna ważna uwaga, Alexa mierzy nie tyle natężenie ruchu ale przede wszystkim jakość, czyli powtarzalność. Jednym słowem mając nie duży ruch można uzyskać wysoki wskaźnik ( niski numer ) Alexa.

  • On pisze:

   Święta racja, mam wgląd do wyników społeczonościówki polskiej, 1,5mln wyśiwetleń na mc (żywi ludzie ten ruch generują) i ok 800 nowych rejestracji / mc
   a alexa pokazuje wynik
   globalny ok 2mln i
   PL 30tys,

   gdzie rok temu statystyki były słabsze o ok 20% i pokazywało
   400tyś globalnie i
   7tys PL.

   Alexa rank przez rok poleciała w dół z 400 tyś na 2mln a wg analitycsa wzrosło wszystko o kilkanaście procent – lipa.

 21. Krzysiek pisze:

  Dodałbym Widget ale gdyby był niewidoczny na stronie. Tak jak Google zbiera informacje niewidocznym javascript tak alexa będzie mi się wyświetlać. Nie dodaję. Dodałem tylko wtyczkę do przeglądarki i samemu podczas zarządzania i aktualizacji treści będę tworzył ruch dla Alexa

 22. Wojtek pisze:

  Dane Alexa mają się nijak do rzeczywistości. Co najwyżej można sobie tylko popatrzeć na „Total Sites Linking In”. Przy mniej więcej tym samym ruchu (odwiedziny) ranking pokazywał rozpiętość 800000 – 4000000. W ciągu dwóch dni spadło o 3 mln, a po tygodniu jak niby nic wzrosło o 2 mln, a czasami jest tak że przez tydzień nic nie drgnie. Pozycja regionalna też dziwnie działa – często przy niższym ogólnym jest wyższy regionalny i odwrotnie. Nie widzę sensu instalowania toolbara by poprawić ranking, jeśli i tak nie ma znaczenia.

 23. Niestety już nie działa:

  Wchodząc na podany link: Claiming has been retired – May 2016

 24. Krzysztof pisze:

  Widget można tak zrobić by nie było go widać… ale już nie aktualne bo Alexa wycofała go jak sami piszą od 26 października 2016 r.
  Samemu sobie nie ma sensu sobie nabijać ruchu dla wskoczenia na lepszą pozycję. Raczej odwrotnie, alexa może nam pokazać jak wygląda ruch na naszej stronie. Choć jest to słabe tak czy siak bo ile osób ma zainstalowany w wyszukiwarce Alexa Toolbar. Osób które nie interesują się pozycjonowaniem… myślę że mniej niż procent.

 25. Adam pisze:

  Alexa fruwa od „sasa do lasa” – czy ma wpływ na pozycjonowanie faktycznie? obserwuję już długo ni nie zauważam zależności spadku ruchu ze spadkiem rankingu. Czy aby na pewno Alexa ma znaczenie dla pozycjonowania?

  • Cztery lata temu, jak powstawał ten artykuł, wskaźnik Alexa był brany pod uwagę. Przypomnijmy, że Alexa jest własnością Google. W chwili obecnej Google ma jakieś swoje wskaźniki ruchu. Ruch i czas spędzony na stronie jak najbardziej mają wpływ na pozycję. Podsumowując … dbanie o ruch ma sens natomiast wskaźnik Alexa sam w sobie już chyba nie choć pewnie będzie widać korelację między jednym a drugim.

 26. infomiasto pisze:

  Aż dziwne że nie ma stron takich jak pingujacych tylko co walą na ranking alexy aby go podnosić. Nie wiem czy on ma znaczenie ale na pewno jak jest mały z racji na wizerunek strony.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *