Pozycjonowanie w Google Maps

Struktura wyników wygląda zwykle tak: kilka reklam, kilka wyników z Google Maps i reszta to już wyniki organiczne. Większość skupia się właśnie na wynikach organicznych zapominając, że Pozycjonowanie w Google Maps daje porównywalny efekt (dla wyników lokalnych) i jest stosunkowo proste w realizacji. Warto zatem poświęcić chwilę na poprawę pozycji w Google Maps. Na potrzeby tego poradnika posłużę się stroną BOUTIQUE (Outlet ZARA, SISLEY itp.).

 

Google maps

 

Poniższe wskazówki uwzględniają analizę dokonaną przez moz.com a dotyczącą mechanizmu wyszukiwań lokalnych, które w moim mniemaniu odnoszą się również do mechanizmów Google Maps.

 

 

1. Absolutna podstawa to prawidłowo uzupełniona wizytówka.

Nazwa firmy: Przed uzupełnieniem tego pola warto sprawdzić czy mapka pokazuje się dla frazy „outlet toruń” czy może „Outlety w Toruniu”. Wpisujemy brand + wybraną wersję. W moim przypadku jest to BOUTIQUE Outlet Toruń. Google może dziwnie zareagować na zbyt dosłowne dopasowanie stąd dodajmy ten brand.

Adres: Adres i odległość od lokalizacji użytkownika to podstawa kwalifikacji w wyniku wyszukiwania.

Informacje kontaktowe: Tu jako pierwszy powinien być podany numer stacjonarny gdyż ten potwierdza lokalizację w danym mieście (Google doskonale potrafi rozpoznać lokalizację telefonu na podstawie prefiksu kierunkowego). Jeśli dysponujemy domeną zawierającą lokalizację to jest to potężny czynnik rankingowy.

O firmie: Tu zwięźle na temat prowadzonej działalności. Można przemycić słowo kluczowe. Pamiętajmy, że dobrze napisana treść decyduje o zaangażowaniu użytkownika. Przekłada się na kliknięcia (wzrost CTR) a w rezultacie poprawia pozycję strony. W myśl zasady „content is king”, warto zrobić to dobrze.

 

Google Maps - moja firma

 

2. Zadbajmy o opinie

… gdyż te podnoszą wiarygodność wśród klientów ale i Google. To również potwierdza moz’owska analiza wskazując na duże ich znaczenie.

 

 

3. Linki z opisu są dofollow

Czemu zatem z tego nie skorzystać? Pamiętaj jednak by tego pola nie zaspamować.

linki dofollow

 

Rodzynek w punktach 4 … 7

 

Statystyki Google Maps

 

Teraz wystarczy uzbroić się w cierpliwość i cieszyć stopniowymi wzrostami pozycji w Google Maps. Niestety na szybkość tego procesu nie mamy już absolutnie żadnego wpływu. Brzmi skomplikowanie? Potrzebujesz pomocy? Napisz do mnie … coś wymyślimy.

Pozycjonowanie w Google Maps – sprawdzona metoda 4.41/5 (29 głosów)

20 Komentarzy

 1. Kamil Dudziak pisze:

  Najgorzej jest jak na mapach jest duża konkurencyjność i każdy punkty 1-7 ma już zrobione. Wtedy nie zostaje nic jak skupić się na pozycjonowanie w SERP-ach to i na mapce z czasem strona wyskoczy. Jak nie, to zawsze można te mapki przeskoczyć stroną Klienta :)

  • Heh, w przypadku gdy konkurenci mają wygłaskane punkty 1-7 to faktycznie jest kiepsko :( Na szczęście nie wszyscy mają opublikowane mapki i odpowiednio podlinkowane. Chłopaki na stronie sprawnymarketing.pl podzielili się sztuczką na sprawdzenie linków z +1. W Googlach wpisujesz „site:plus.google.com inurl:plusones twojastrona.pl” i pokazują się linki do twojej strony. Warto zadbać również o takie zaplecze. Sposób jeszcze nie rozpropagowany więc kto pierwszy i wytrwalszy, ten lepszy.

   • Witam serdecznie Panie Irku.
    Na pewno jest Pan zapracowanym człowiekiem,ale nie wiele czasem rozumiejąc lubię czytać Pana posty , i odważyłem się prosić o pomoc. Próbuje prowadzić stronę toger shop. Jest to outlet odzieżowy. Działam na platformie shoper. Pytanie i prośba : Jak wpisuje ten link(o którym Pan pisze)”site:plus…. dodając nazwę swojej strony to otrzymuje komunikat nie znaleziono strony.Mógłby Pan podpowiedzieć co się dzieje i co mam zrobić? Najlepiej na pocztę : shop@togershop.pl. Trochę po omacku próbuje sam pozycjonować sklep czytając mądrzejszych. Nie mam nikogo kto mógłby mi pomóc,a naprawdę jestem typowym laikiem.
    Pozdrawiam
    Imiennik Irek :-)

   • Adam pisze:

    Działa jeszcze te polecenie, mi przy wszystkich próbach pokazuje brak wyników.

 2. klewer pisze:

  Dzięki za wpis. Nie wiedziałem o tym kierunkowym w numerach stacjonarnych:)

 3. marcin pisze:

  Jak wstawic do opisu linka? W formacie anchor nie wchodzi..

 4. zuxsite9 pisze:

  Ile linków w opisie najlepiej wprowadzić ? Jeden czy może mogą być 3-4 ?

 5. ITEX Damian pisze:

  Pomocny artukuł. dzieki wielkie!!!

 6. Dość istotne i mające przełożenie na pozycjonowanie w mapkach ma nazwa firmy, gdzie można krótko zawrzeć słowo kluczowe np. Nazwa_zegarmistrza – zegarmistrz Katowice, to pomaga dość bardzo.

 7. Paweł pisze:

  Najlepszy sposób na wybicie się ponad wyniki organiczne ;)

 8. Tomasz pisze:

  Bardzo miły artykuł myślę, że może się bardzo przydać.

 9. Norf pisze:

  „Polub, tweetnij lub daj plusa żeby zobaczyć najciekawszy fragment artykułu. ”
  Poszło 5 razy na goolge + raz na twita i dalej d… :p nie pokazały sie kolejne punkty. Co to za ściema?

 10. kam pisze:

  Skoro nazwa miasta w nazwie domeny ma taki sens, to jak google zareaguje, jeśli kupię domeny z nazwą miasta i usługi jaką oferują i podłączę je pod moją stronę? Tzn zrobię przekierowanie? Kupiłbym np dwie domeny z dwóch sąsiadujących miast i podłączył je do strony która ma 3cią domenę już….?

 11. Piotr pisze:

  cenne porady. dzieki

 12. rdg pisze:

  Super poradnik.

 13. Patrycja pisze:

  Przydatne informacje! Brzmi to co prawda jak dużo pracy, ale trudno ;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *