Optymalizacja prędkości

Jak Google spogląda na witryny pod kątem ich prędkości?

Oficjalne komunikaty ze wskazówkami dla Webmasterów nakazują optymalizację czasu otwierania strony. Ma to swoje uzasadnienie w tym, że nikt nie lubi czekać na otwarcie strony. Strona zapchana kodem traci zatem na atrakcyjności w oczach użytkowników. Rezultatem jest umieszczenie strony niżej w wynikach wyszukiwania. Nie można zakwestionować tego tokowi myślenia.

 

Co zatem zrobić by zmniejszyć ilość odwołań do serwera i rozmiary plików potrzebnych do prawidłowego działania strony?

Skupię się tu na dwóch najbardziej popularnych w Polsce platformach CMS – WordPress i Joomla. Obydwa systemy umożliwiają automatyczną optymalizację serwisu za pomocą darmowych wtyczek. W przypadku WordPress chyba najlepszą jest Autoptimize zaś Joomlę wspiera JCH Optimize. Funkcje obydwu są w zasadzie identyczne.

  1. Zmniejszenie liczby odwołań do serwera za pomocą konsolidacji plików CSS oraz JavaScript. Już tylko ta sztuczka sprawia, że nasz serwis przyspiesza o jakieś 20%. Dobrym przykładem obrazującym jak można wpłynąć na liczbę odwołań jest projekt tanich stron internetowych Apjoo.
  2. Usuwanie wszystkich zbędnych spacji z kodu. To w przypadku średniej wielkości serwisu pozwoli na oszczędność ok 50-100 kB na stronę. Spora oszczędność.
  3. Przeglądarka internetowa jest w stanie pobierać pliki z kilku serwerów jednocześnie. Jak to się ma do naszego serwisu? Większość korzysta z jQuery, Mootools itp. Można wymusić pobieranie tych bibliotek bezpośrednio z innych serwerów. Wtedy przeglądarka nie musi czekać na ściągnięcie pliku z naszego serwera by rozpocząć transfer następnego. Pamiętajmy, że każdy serwis trochę ich ma a te są dość duże. Warto o to zadbać.
  4. Sprite. Ilość odwołań można zmniejszyć umieszczając kilkadziesiąt małych obrazków w jednym pliku. Różnica w czasie wczytania 1000 małych obrazków oraz jednego dużego może być 2000 razy większa! Niestety jest to trudne do zrobienia i wymaga odrobiny zdolności w projektowaniu stron. Jeśli nie posiadamy takich umiejętności, warto poprosić kogoś o pomoc i zapłacić bo wzrost jest znaczący. Wprawdzie powyższe pluginy mają takie opcje to działają one z różnym skutkiem.
  5. Cache i kompresja stron. O tym nie trzeba już nikogo przekonywać, że te funkcje dają potężne przyspieszenie. Cache odpowiada za jednorazowe, wcześniejsze wygenerowanie elementów strony bez potrzeby ciągłego jej tworzenia. Kompresja to wysyłanie mniejszych plików, które przeglądarka rozpakowuje w czasie rzeczywistym, krótszym niż ściąganie oryginałów.

Wdrożenie wszystkich wymienionych funkcji sprawi, że prędkość wzrośnie 3-4 krotnie. Uzasadnienie tego zabiegu nasuwa się samo.

Prędkość strony a Google 4.83/5 (30 głosów)

1 Komentarz

  1. Ireneusz Mazur pisze:

    Tak od siebie … Joomla jest zdecydowanie bardziej rozbudowana niż WordPress a tym samym bardziej pracochłonny jest proces przyspieszania ale osiągane rezultaty sprawiają, że jestem zwolennikiem jej środowiska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *