Wewnętrze linkowanie - dodatek do Prestashop

Jak powszechnie wiadomo, wewnętrzne linkowanie to bardzo ważny aspekt SEO i zarazem najczęściej pomijany. Korzyści z wdrożenia sieci wewnętrznych połączeń w serwisie jest kilka.

 1. Bez wątpienia, jednym z nich jest wygoda dla użytkownika. Czytając tekst może on bez wysiłku i szukania rozwinąć dane zagadnienie.
 2. Klikanie koreluje z czasem spędzonym na witrynie i obniża współczynnik odrzuceń. To wszystko sprawia, że nasza witryna wygląda lepiej „w oczach” Google.
 3. Mówiąc już o Google … ilość linków kierujących do danej podstrony podnosi jej ważność.
 4. Kolejną zaletą wprowadzenia jest przenoszenie mocy (juice) na podstrony a więc podnoszenie ich wartości.

 

Naprawdę warto.

O ile w przypadku CMS’ów typu WordPress czy Joomla w zasadzie jest całkiem sporo darmowych rozwiązań realizujących tego typu zadanie automatycznie to użytkownicy posiadający serwisy sprzedażowe są już w znacznie gorszej sytuacji. Wszystkie dodatki wspierające pozycjonowanie są już płatne i to całkiem sporo. Przykładem niech będzie SEO Internal linking od Prestashop. Dodatek kosztuje bagatela 149.99€ netto (przeliczając to jakieś 660 zł netto). To sprawia, że przy mniejszych sklepikach lepiej jest zrobić to ręcznie.

 

To co? Bawimy się ręcznie?

Jestem użytkownikiem posiadającym Prestashop z kilkoma tysiącami produktów. Nie wyobrażam sobie ustawiania w każdym produkcie linku kierującego do strony np. z tabelą rozmiarów. Zniesmaczony poziomem cenowym dodatku postanowiłem stworzyć własny, który realizuje najważniejsze funkcje.

 

Jakie założenia powinien spełniać plugin?

 1. Dodatek bezwzględnie powinien przeszukiwać opisy produktów i pod odpowiednie słowa lub całe frazy podkładać linki do podstron.
 2. Musi rozróżniać wielkość liter (umożliwi to nie rozpoczynanie zdań od linków bo to brzydko wygląda. Umieszcza go głębiej, pod pierwszym napotkanym wystąpieniem słowa).
 3. Musi być intuicyjny w obsłudze.
 4. Musi być darmowy lub chociaż tani.

Moje rozwiązanie działa w sposób następujący:

 

Pobierz za darmo

Dodatek z podstawowymi funkcjami, wystarczającymi w zupełności dla okiełznania sklepów jednojęzycznych postanowiłem udostępnić za darmo.

Większe strony sprzedażowe mogą skorzystać z wersji pełnej, która obsługuje wersje językowe. Umożliwia tworzenie podlinkowań również w opisie pełnym produktu i dodawać atrybuty (nofollow, title i target). Kosztuje $15 (w przeliczeniu 59 zł brutto).

Dodatek do PrestaShop 1.6.x można ściągnąć ze strony http://aplauz.media.pl/wewnetrzne-linkowanie-seo-dodatek-do-prestashop lub zamówić mailowo info@secureglass.net. Dysponuję również wersją rozszerzoną dla starszej, PrestaShop 1.5.6.3.

 

Wewnętrzne linkowanie w Prestashop 4.53/5 (19 głosów)

15 Komentarzy

 1. Damian pisze:

  Hej, podajcie jakiś darmowy plugin do WordPressa, który linkuje dane frazy do linka. Mi nie udało się nic znaleźć darmowego, a z tego co tu piszecie wynika, że są takie pluginy :)

 2. Damian pisze:

  SEO Auto Links z tego co widzę niestety nie pozwala podpinać danych stron do fraz. Chciałbym sam wpisywać frazę i link, która ma się pod nią podpinać.

 3. Damian pisze:

  A sorry jest to :)

 4. Gudymin pisze:

  Sorry, ale to jest zbyt ważne czynnik, żeby przy jego optymalizacji zdać się na automatykę. Jeśli to nie będzie robione systematycznie i konsekwentnie ręcznie, to nie ma bata, żeby było super.

  • Oczywiście, zgadzam się z Tobą … to bardzo ważny czynnik.

   Jeśli masz nietypowe frazy, które występują w wielu odmianach lub takie, które jednak wolisz podlinkować ręcznie to przecież zawsze możesz to zrobić. Nic nie stoi na przeszkodzie. Osobiście jednak nie widzę problemu w podlinkowaniu automatycznym frazy np.: „kampanie Adwords” ze stroną ofertową.

   Wyobraźmy sobie natomiast sytuację, w której chcesz podlinkować w języku polskim stronę o rozmiarach pod frazę „XXL”. W języku angielskim „XXL” > dimensions itd. Ręcznie to by była istna masakra. To był przykład, doskonale obrazujący skale problemu przy kilku tysiącach stron.

   Zobacz … cała Wikipedia to link za linkiem (ręczne i automatyczne).

 5. HomeDome pisze:

  jestem zielony w sprawach seo ale czy ten system linkowania można wykorzystać tak:
  – robię drugi taki sam sklep presta ustawiam go w tryb katalogu i linkuje go do pierwszego sklepu. domyślam się że problemem będzie duplikacja treści.
  – robię bloga lub blogi i linkuje do sklepu

 6. Darek pisze:

  Witam Serdecznie,
  czy będzie wersja pod ps 1.7 ?
  Pozdrawiam Serdecznie

 7. Janko123 pisze:

  A jak wygląda sytuaccja z linkowaniem wewnętrznym na stronie typu OnePage? Czy brak linkow wewnetrznych w tym przypadku szkodzi?

 8. Grzegorz pisze:

  Ciężko linkować na stronach typu OnePage wewnętrznie. Jedyne co Ci pozostaje to kotwice, ale raczej nie spełni to swojej funkcji w takim stopniu jak w tradycyjnym linkowaniu wewnętrznym.

 9. Jaskosklep pisze:

  Witam to w goole ma jakies efekty? nie lepiej to zrobic w osobnej ramce a nie w opisie produktu? ktos szuka produktu i odsyla go do innego? czy to ma sens?

 10. SEO Cymes pisze:

  Linkowanie wewnętrzne to kluczowe działania w ramach optymalizacji on-site. Można kierować ruch do docelowych miejsc, wzmacniać potencjał SEO linkowanych URL-i a także pomagamy Google w indeksacji zasobów strony :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *