Szyfrowanie HTTPS

Google ujawniło swoje stanowisko w sprawie znaczenia certyfikatu SSL na pozycjonowanie. Witryny korzystające z szyfrowanego protokołu HTTPS będą traktowane lepiej a więc mają szansę pojawić się wyżej w wynikach wyszukiwania.

Działania te są częścią projektu „HTTPS Everywhere” zapowiedzianego podczas konferencji Google I/O. Google dotąd nie nadawało szczególnej wagi temu elementowi. Od jakiegoś czasu trwają jednak prace mające na celu uwzględnianie tego czynnika. Zmiany są wdrażane ostrożnie i według oficjalnych źródeł dotykają zaledwie 1 procenta wszystkich wyszukiwań. Google tym samym chce dać czas na implementację certyfikatów przez firmy.

Prace w chwili obecnej są bardzo zaawansowane a ich wpływ na pozycjonowanie będzie z dnia na dzień coraz silniejszy. Wprawdzie konkretnych terminów nie ujawniono to należy się domyślać, że cały proces będzie wdrażany jeszcze kilka miesięcy.

Google zapowiada realizację serii poradników, które pomogą webmasterom wdrożyć HTTPS na swoich stronach w sposób bezbolesny i jak najprostszy. Zakładam, że informacje tam zawarte będą omawiały rodzaje certyfikatów oraz sposoby konfiguracji witryny pod odwiedziny robotów. Warto w tym celu odwiedzać co jakiś czas blog dla webmasterów Google’a, na którym będą się pojawiały wzmianki na ten temat.

Dla użytkowników proces przejścia na HTTPS będzie zapewne dobrą wiadomością. Szyfrowanie TLS podczas komunikacji klient-serwer zapobiegnie wyciekom danych oraz ich modyfikowaniu. Będzie miało ono również wpływ na bezpieczeństwo korzystania z ogólnodostępnych, publicznych sieci.

Ponieważ certyfikat na jedną domenę będzie chyba najczęściej wybierany ze względu na jego przystępną cenę, wartościową wskazówką będzie ta o konieczności zadeklarowania dokładnej domeny. Wszyscy wiemy, że domena http://twojadomena.pl jest zupełnie inna niż http://www.twojadomena.pl zatem certyfikat wykupiony na pierwszą z nich nie będzie działał na drugiej. Taką deklarację najprościej zrobić w pliku .htaccess

SSL test

 

Wpływ SSL na pozycjonowanie 4.40/5 (10 głosów)

20 Komentarzy

 1. Optymalizacja pisze:

  właśnie dostałem informacje z home.pl twierdzą podobnie:
  Dodatkowo informujemy, iż w najbliższym czasie pozycjonowanie w wynikach Google będzie uzależnione od posiadania certyfikatu SSL. Certyfikat będzie niezbędny dla osiągania wyższych wyników w wyszukiwarce przez Państwa stronę www.

  • Bogu pisze:

   Z tym „niezbędny” to przesadzili. Ewidentnie potraktowali to jako okazję do zwiększenia sprzedaży certyfikatów.

   • Ireneusz Mazur pisze:

    Coraz bardziej skłaniam się ku stwierdzeniu, że tak właśnie jest. Powiem tak, cztery serwisy, którym wykupiłem certyfikat poleciało w dół. Może dlatego, że pod https wrzuciłem wszystkie strony serwisu. Teraz zmieniłem ustawienia żeby tylko kontakt, część zakupowa i zaplecze było z https. Google zdawkową informacją narobiło zamieszania ale nie wyjaśnili dokładnie jak to prawidłowo wdrożyć. Google :( O zmianach oczywiście poinformuję.

 2. Hm… na razie mam za sobą dwa przypadki przejścia na pełny HTTPS – zauważyliśmy z klientem mały boost. Zerknij na mój wpis, czy oprócz przekierowania zaktualizowałeś wszelkie linki i odwołania?

  http://mansfeld.pl/webhosting/zmiana-adresu-z-http-na-https/

  • Centrologic pisze:

   @Paweł, w moim przypadku wdrożenie https nie przyniosło absolutnie żadnych zmian. Okres badany to 1,5 miesiąca. Zobaczymy czy nastąpią jakieś zmiany na przestrzeni następnego miesiąca.
   ps. Chodziły pogłoski i jak widać potwierdzają się.

 3. FotoGuzik pisze:

  Wszsytko fajnie, ale co z linkami przychodzącymi do naszej witryny? (sieci społecznościowe, katalogi stron, komentarze na blogach, profile i komentarze na forach etc.) Wszędzie tam musimy ręcznie zmienić linki na https, czy może samo przekierowanie w .htaccess wystarczy?

  • Ja bym nie dawał ssla na całość strony tylko na koszyk, kontakt, zamówienie itp. Jeśli już chcesz na całość to radziłbym dodać witrynę https do search console, zrobić 301 w .httaccess i zmianę domeny www>https w SC. Cała moc z czasem się przeniesie a później będziesz już linkował na https (oczywiście gdy będzie taka możliwość).

 4. FotoGuzik pisze:

  Dziękuję uprzejmie za odpowiedź. W Search Console można jednak wybrać preferowane wyświetlanie adresów (z www lub bez), nie widzę jednak nigdzie opcji zdefiniowania preferowanego protokołu jako https.

 5. Sławomir pisze:

  Trochę odgrzeję temat. Właśnie zakupiłem certyfikat i chcę przejść na https. W sumie tak czy siak bo na razie pozycji mocnej nie mam (domena ma sporo latek ale wiecznie tyle roboty, że miałem powieszony prosty jeden dokument html z podstawowym info) Moje pytanie czy Koledzy od maja zauważyli jakieś pozytywne zmiany pod wdrożeniu certyfikatu? Co do problemów to rozumiem, że można po prostu wskazać połączenie https jako domyślne i wszystko przekierować nawet jak się ma tam gdzieś w świecie linki z http? A już tak na koniec to w sumie chyba dobra zmiana. O ile wiem trudniej przy zabezpiecczeniu ssl coś narozrabiać na stronie. A może się mylę.

 6. Damian pisze:

  Sporo czasu minęło od tego wpisu i chciałem zobaczyć jakie są opinie na temat SSL teraz. Ja przeprowadziłem ostatnio testy na 3 domenach które są nowe, nie linkowane widoczne w sieci od 2 miesięcy. Domeny miały różne pozycje na interesujące mnie słowa kluczowe. Po instalacji certyfikatów na 3 domeny w tym samym czasie. Przy obserwacji przez miesiąc czy SSL podniesie ich wyniki niestety ich pozycja się nie zmieniła. Więc na chwilę obecną dla mnie SSL nie miał przełożenia dodam tylko że nie były to sklepy. Aczkolwiek polecam SSL tak czy inaczej bo sytuacja niebawem może się zmienić jak również domena zabezpieczona wygląda bardziej profesjonalnie.

 7. Jack pisze:

  Gdzie można takie zestawienie zrobić? (darmowe)

 8. infomiasto.eu pisze:

  U siebie odkąd mam wdrożony https nie widzę żadnych zmian pozycji strony na lepsze czy gorsze. Co dziwne jest w zasadzie oglądalność strony taka sama jak bez ssl-a. Ale na pewno część ludzi może mieć do takich stron większe zaufanie.

  • prawnik pisze:

   To jak z tym certyfikatem z końcu jest? Mnie dostawca usług hostingowych wciska temat że muszę mieć dla kancelarii prawnej ten certyfikat ze względu na bezpieczeństwo prawne strony. Co 59 zznaczy ? Chyba tajemnicę adwokacką i bezpieczeństwo poczty 8 klientów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *